Advertisement

ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 6 bin düşüşle 386 bine indi. Açıklanan veri istihdam piyasasında yalnızca ufak bir iyileşme olduğunu gösterdi.

Bugün ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre 23 Haziran'da sona eren haftada işsizlik maaşı başvuruları 6 bin azalarak 386 bine geriledi. Önceki haftaki başvurular 387 binden 392 bine revize edildi.

Bloomberg anketine katılan 46 ekonomist başvuruların 385 bin olmasını bekliyordu.

Avrupa'daki borç krizine dair endişeler ve ABD'de yıl sonunda yaşanacak mali daralmayla ülkedeki işsizliğin düşük seyretmeye devam edebileceği belirtiliyor. Fed yetkilileri geçen hafta yüzde 8'i aşan işsizlik oranında toparlama sağlamak ve büyümeyi teşvik etmek amacıyla twist operasyonunu sürdürme kararı almıştı.

ABD'deki 4Cast Inc.'te üst düzey ekonomist olan Sean Incremona verinin açıklanmasından önce, "Ekonominin sağlamlığı ve görünümü konusunda çok fazla belirsizlik var. Şirketler işe alımlar konusunda isteksiz, mali politikanın yanı sıra Avrupa'ya yönelik belirsizlikler de hakim" ifadesini kullandı.

Bugün açıklanan diğer bir veriye göre dünyanın en büyük ekonomisi ABD yılın ilk çeyreğinde beklentilere paralel olarak yüzde 1.9 oranında büyüdü.