Advertisement

Yüksek fatura şokuna son!

Yüksek fatura şokuna son!

Cep telefonu, sabit telefon, internet ve uydu-kablo TV abonelerinin beklemedikleri yüksek ücretlerle karşılaşıp fatura şoku yaşamaması için faturalara üst sınır uygulaması getirilecek

29 Haziran 2012 Cuma, 15:21 Güncelleme: 29 Haziran 2012 Cuma, 15:24

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, cep telefonu, sabit telefon, internet ve uydu-kablo TV abonelerinin beklemedikleri yüksek ücretlerle karşılaşıp fatura şoku yaşamalarını engellemek amacıyla faturalara üst sınır uygulaması getirileceğini bildirdi.

Bakan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüketicinin korunmasının çok önemli olduğuna dikkati çekti. Tüketicinin kullandığı iletişim araçlarının faturasının zaman zaman çok yüksek düzeylere çıkabildiğini, bu durumun birçok mağduriyete neden olduğunu belirten Bakan Yıldırım, yaşanan mağduriyetlerin önüne geçmek için faturalara üst sınır uygulaması getirdiklerini kaydetti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanlığı'nca hazırlanan ''Fatura Üst Sınırı Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar''a göre faturalara, tüketicinin talebi doğrultusunda aylık 100 lira tutarında bir üst sınır getirileceğini belirten Yıldırım, ancak işletmeci ile abone arasındaki sözleşme çerçevesinde daha düşük ya da daha yüksek miktarda aylık üst sınır belirlenebileceğini ifade etti.

-Aboneler kısa mesajla uyarılacak-

Yeni uygulama ile telefon, internet veya TV abonelik hizmetlerinin kullanımına bağlı olarak fatura miktarı aylık olarak belirlenmiş olan üst sınıra ulaştığında abonelerin ücretsiz kısa mesajla uyarılacağını anlatan Yıldırım, şunları söyledi:

''5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu ile Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği kapsamında hazırlanan Fatura Üst Sınırı Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar hakkındaki düzenleme, abonelerin elektronik haberleşme hizmetlerini kullanırken karşılaşabilecekleri fatura şoklarını önlemek ve aylık fatura tutarlarını kontrol etmelerine imkan sağlamak amacıyla hazırlandı.''

Bakan Yıldırım, faturalara üst sınır getirilmesi uygulamasın ilişkin, gerekli altyapı ve teknik hazırlıkların tamamlanmasına imkan sağlamak amacıyla işletmecilere 1 yıl süre verileceğini ifade eden Bakan Yıldırım, uygulamanın 1 Temmuz 2013 tarihinde başlatılmasının planlandığını bildirdi.BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Haziran 2012 Cuma, 15:55 Misafir firmaların haksız ve kötü niyetli uygulamalarına çözüm bulunmalı. 1 tl lik bakiyeyi 7 yıl sonra tüketicinin önüne 28bin tl olarak getiren firma veya banka, şahsa değil devlete küfür ediyor demekteir. nerde devleti vahşi batı mı burası. mafya ise bu da mafyalığın önde gideni. kotanızı aştınız, paketinizi aştınız diye fahiş fiyatlar uyguluyorlar, aştırma kardeşim. tüketicinin mutlu olduğu ülke arıyorsan abd ye bak, tüketicinin soyulduğu ülke arıyorsan türkiye ye bak. adam abd de evin %20 sini peşin verir geri kalanı 30 yıl vadeli ev taksidi 97 dolar, ödemez isen alacak verecek yok, burda ah ah.
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 103.310 -1,48
USD/TRY 5,4247 -0,97
EUR/TRY 6,2108 -0,15
EUR/USD 1,1445 0,81
FAİZ 18,36 -1,50
ALTIN/ONS 1.314,35 0,60
BRENT 68,41 1,18
© haberturk.com
Yukarı