Advertisement

Uluslararası piyasalar, Euro Bölgesi imalat sanayi göstergesinin ilk açıklanandan daha yukarıda gerçekleşmesi ve Çin ve Japonya'da imalat sanayi verilerinin beklenenden iyi çıkmasından olumlu etkileniyor. Avrupa hisse senetleri son sekiz haftanın en yüksek seviyesine çıakrken, ABD endeks vadeli kontratları erken saatlerdeki kayıplarını geri aldı. İtalyan ve ispanyol tahvilleri değer kazanırken, petrol son bir ayın zirvesinden gevşedi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 1.3 yükseldikten sonra bir miktar gevşedi ve New York saati ile 07:15'te yüzde 1 yukarıda seyrediyordu. Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 yükseldi. Euro dolar karşısında yüzde 0.3 düşerek 1.2627 dolar seviyesine geldi. İtalya'nın iki yıl vadeli tahvillerinin faizi yüzde 3.33 ile son yedi haftanın en düşük seviyesine inerken, İspanyol faizleri düşüşünü ikinci güne de taşıdı. Avrupa şirket ve ülke tahvillerinin temerrüte karşı sigorta maliyetleri (CDS'ler) son iki ayın en düşük seviyesine indi. Petrol yüzde 1.6 düşerkern, mısır Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

Euro Bölgesi'nde fabrika üretimi, Londra merkezli Markit Economics'e göre, Haziran ayında, ilk açıklamadaki seviyesinden daha yukarıda gerçekleşti. Japonya'da Tankan büyük imalatçılar beklenti endeksi ve Çin'de imalat sanayi satınalma yöneticiler endeksi, ekonomistlerin beklentilerinden daha iyi çıktı. Öte yandan, bugün açıklancak olan ABD ISM imalat sanayi endeksi verisinin, ekonomistlerin tahminlerine göre, son sekiz ayın en yavaş hızında artması bekleniyor.

Hisse senetleri, 29 Haziran'da, Avrupalı liderlerin İspanya ve İtalya'ya yardım için koşulları gevşetmesinin ardından bu yılın en hızlı artışını gerçekleştirdi. Öte yandan, hisse senetleri, Haziran ayında, 1999'dan bu yana en hızlı aylık artışını gerçekleştirdi ve yılın ilk yarısında dolar, tahvil ve emtiadan daha fazla getiri sağladı.