Advertisement

Merkez bankalarının büyümeyi desteklemek üzere para politikalarını gevşeteceği spekülasyonu üzerine Asya paraları, Filipin pezosu ve Güney Kore wonu öncülüğünde değer kazandı.

6. gününde de yükselen pezo, Şubat'tan bu yana en uzun süreli kazanç dönemine işaret ederken, won da 8 haftanın zirvesine tırmandı. Bloomberg'in anketine katılan 62 ekonomistin 51'i, Avrupa Merkez Bankası'nın 5 Temmuz'daki toplantısında faiz indirimine gitmesini bekliyor. ABD'de imalat sanayînin Temmuz 2009'dan bu yana ilk kez daralmasının ardından Fed'in daha fazla teşvik uygulayacağı spekülasyonlarına neden oldu. Çin'in devlet kontrolündeki China Securities Journal gazetesi, Çin'in, bankaların munzam karşılık oranlarını düşürmesinin gerektiğini yazdı.

AMB'nin ekonomiyi destekleyebileceği beklentilerinin won alımlarını artırdığını söyleyen Woori Futures Co.'nun Döviz analisti Byeon Ji Young, zayıf ABD verilerinin, Fed'in teşvik spekülasyonuna da neden olmasından ötürü çok fazla olumsuz etki oluşturmadığını belirtti.

Pezo, ABD doları karşısında yüzde 0.5 değerlenerek 41.82'ye, won da yüzde 0.3 güçlenerek 1,142.20 düzeyine çıktı. Tayvan doları yüzde 0.1 artışla 29.876'dan işlem gördü.