Advertisement

Avrupa'dan Çin'e birçok merkez bankasının büyümeyi desteklemek üzere para politikalarını gevşeteceği beklentisi üzerine gelişen piyasa hisseleri 7 haftanın zirvesine tırmandı.

Dünyanın en büyük gemi inşaatçısı Hyundai Heavy Industries Co., 1.2 milyar dolarlık sipariş almasının ardından sanayi şirketleri arasındaki büyük yükselişe öncülük etti. Çin'in en büyük internet şirketi Tencent Holdings Ltd.'ın da aralarında bulunduğu teknoloji hisseleri, Micron Technology Inc.'in Elpida Memory Inc.'i satın almayı kabul etmesinin ardından tırmandı. China Resources Land Ltd., 21st Century Business Herald'ın, hükümetin yeni emlak kontrollerini durdurabileceğini yazmasının ardından Ekim 2010'dan bu yana en yüksek düzeyine çıktı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.9 kazançla 949.60 puandan işlem gördü ve 14 Mayıs'tan bu yana en yüksek kapanışına işaret etti. Hang Seng Çin Şirketleri Endeksi yüzde 1.5 yükseldi. Avrupa Merkez Bankası'nın bu hafta borç krizini kontrol altına almak üzere faiz indirimine gitmesi beklenirken, Çin'in devlet kontrolündeki gazetesi, bankaların munzam karşılıklarının artırılmasının gerektiğini söyledi. ABD'de de imalat Haziran'da, son 3 yılın ilk daralmasını kaydetti.

Moral bozucu ekonomik verilerin daha fazla teşvik beklentilerini artırdığını belirten ING Investment Management Korea Ltd.'ın Seul'daki yatırım genel müdürü Chung Yun, yatırımcıların şimdilik dikkatinin Avrupa'dan bankacılara çevrildiğini söyledi.

MSCI Gelişen Piyasalar endeks bu yıl yüzde 3.7 yukarıda seyrederken, MSCI Dünya Endeksi yüzde 5 yükseldi. Gelişen piyasa hisseleri, tahmini kazançlarının 10.2 katından fiyatlanıyor.