Advertisement

Dört aydır üst üste düşen gümüş fiyatları, Steel Vine Investments LLC'nin teknik analizine göre, "çift taban" formasyonuna değdikten sonra, yüzde 25 sıçrama yapabilir.

Chicago'da Steel Vine'ın şef yatırım yetkilisi Spencer Patton, Eylül vadeli gümüş kontratının, 26 Eylül'de gördüğü ons başına 26.33'e ve 28 Haziran'da gördüğü bu yılın en düşük seviyesi olan 26.105 dolar düşmesinin ardından, bu çeyrekte 34.50 dolara tırmanabileceğini kaydetti. Gümüş fiyatları 29 Haziran'da yüzde 5 sıçrayarak 3 Ocak'tan bu yana en hızlı artışını gerçekleştirmişti.

"Çift taban" formasyonu, teknik analizde, fiyatların düşmesi, ardından bir sıçrama yapması ve daha sonra, önceki düşüşteki seviyesi yakınlarına tekrar düşmesinden oluşuyor. Bu iki taban seviyesi, teknik analistlerce, destek seviyesi olarak değerlendiriliyor.

Patton, "Dönüş noktasından tekrar sıçrama yapmamız bize, fiyatların şimdi yukarıya yönlendiğini gösteriyor" dedi ve "Piyasanın test edeceği ilk 'psikolojik' seviye 30 dolar" değerlendirmesinde bulundu.

Eylül vadeli gümüş kontratları dün, New York Comex piyasasında yüzde 0.4 düşerek ons başına 27.499 dolara indi. Kontrat Haziran ayında da düşüş göstererek ard arda dört ay aşağı yönde hareket etmiş oldu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Temmuz 2012 Salı, 12:12 Misafir bu hesaba gore 4 ayda dusen gumus yuzde 25 sıcrıycaksa gecen sene agustostan berı duen altın em az yuzde 60 prım yapıcak demektır