Advertisement

Avrupa hisse senetleri, ABD'de fabrika siparişlerinin Mayıs ayında istikrar kazandığını göstermesi beklenen veri öncesi yükseşilini üçüncü güne taşıdı bu yılın en büyük çaplı üç günlük rallisini gerçekleştirdi. ABD endeks vadeli kontratları fazla değişmezken, Asya hisse senetleri yükseldi.

PSA Peugeot Citroen, sendika yetkililerinin şirketin bu yıl daha önceden açıklanandan daha fazla kişiyi işten çıkaracağını kaydetmesinin ardından yüzde 2 değer kazandı. Swiss Re Ltd., BlackRock Inc.'nin Swiss Re Private Equity Partners AG'yi satın alacağını kaydetmesinin ardından yüzde 1.1 yükseldi. İskoçya'nın en büyük para yöneticisi Aberdeen Asset Management Plc, Credit Suisse Group AG'nin şirketteki yüzde 7'lik payını satacağının söylenmesinin ardından yüzde 2.6 değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 yükselerek Londra saati ile 08:37'de 256.12 puan seviyesinde seyrediyordu. Endeks bu çıkışı ile birlikte, Aralık ayından bu yana en hızlı üç günlük yükselişini gerçekleştirdi. Gösterge endeks geçen hafta, Avrupalı liderlerin bankaların, Avrupa'nın daimi kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizması'nı (ESM) kullanarak doğrudan yeniden sermayelendirmeye gidebilmelerinin yolunu açmasının ardından yüzde 1.9 yükselmişti. Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1'in altında bir düşüş gösterirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 yükseldi.

Zürih'te Julius Baer Group Ltd. strateji araştırma müdürü Christoph Riniker, "Hisse senedi piyasaları bügün istikrarlı kalabilir. Zira Euro Bölgesi'nden gelen olumlu sinyaller piyasalara destek vermeye devam ediyor" dedi ve "Hisse senetleri dün, ABD'den gelen ilave olumsuz ekonomik verilere karşın sürpriz yaptı ve bu hava bugün de evam edebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx 600 Endeksi dün, AB hükümetlerinin geçen hafta attıkları adımlara ilaveten merkez bankalarının canlandırma tedbirlerine gidebileceği beklentisi ile son sekiz haftanın en yüksek seviyesine çıktı.


BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Temmuz 2012 Salı, 11:57 Misafir bazi seyleri gormek icin ekonomist olmak gerekmiyor avrupada krizi biraz olsun yumusatmak icin olmayan paralar donuyor etrafta yunanistana verilen paralarin karsiligi yok yada ispanyaya ve buda orta vadede sorun olarak donecek hatta donmeye basladi bile avrupada ulkelerin almanya dahil buna cok ucuk borclari var almanyanin 2000 milyar borcu oldugu biliniyor ve bu borclarin karsiligi yok o yuzden yakinda para basmaya baslicak avrupa ve buda euroyu iyice dusurecek avrupa ya kuculecek yada daha buyuk borclarla buyumeye calisacak benim ongörüm resesyona girecek bu sene sonuna dogru ab