Advertisement

Dünyanın en büyük tahvil fonu Pacific Investment Management Co.'nun CEO'su Muhammed El-Erian, ABD ve bazı gelişmekte olan piyasaların, en iyi yatırım seçeneği olduğunu söyledi.

Tercih edilen seçenek olarak ABD'nin, diğer gelişmiş ekonomilere kıyasla daha iyi yatırım fırsatı yarattığının altını çizen El-Erian, gelişen piyasalardaki oran, dış kredi ve bazı hisse senedi piyasalarında cazibeli olduğunu belirtti.

ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 2.2; önümüzdeki yıl da yüzde 2.4 büyümesi bekleniyor. 30 Haziran itibariyle ABD Hazine tahvilleri yüzde 1.7 ve ABD şirket tahvilleri yüzde 5.3 getiri sağladı. Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 9.1 yükseldi.

ABD'de bu yılın sonunda eski başkan George W. Bush döneminde koyulan vergi indirimlerinin süresi dolacak ve Ocak'ta 1 trilyon dolarlık otomatik harcama kesintileri devreye girecek. El-Erian, yatırımcıların "mali uçurum" olarak tabir edilen risklerle karşı karşıya olduğunu, bunun da ekonomik büyümeyi yüze 4 aşağı çekebileceği konusunda uyardı.

Siyasetçilerin bir an önce harekete geçmesini istediklerini söyleyen El-Erian, ancak çok fazla hamle görülmesini beklemediklerini ifade etti.