Advertisement

Geçtiğimiz haftaki Avrupa Birliği zirvesini değerlendiren Harvard Üniversitesi Profesörü Kenneth Rogoff, zirvenin, Avrupalı liderlere büyük ihtimalle Euro birliğinin dağılması için bir miktar zaman kazandırdığını söyledi.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras geçtiğimiz hafta Avrupalı liderlerden, 240 milyar euroluk kurtarma yardımının şartlarının gevşetilmesini istedi. Rogoff, Yunanistan'ın hedeflerini tutturmakta güçlük yaşayacağını ve büyük ihtimalle temerrüte düşeceğini öngördü.

Avrupa Birliği liderleri 28-29 Haziran'da kurtarma şartlarının gevşetilmesi, banka birliğinin kurulması ve bankaların kurtarma fonundan doğrudan sermayelendirilmesi konularında anlaştı. Borç krizinin yayılmasını önlemeye çalışan Euro Bölgesi liderleri aynı zamanda küresel yavaşlamaya karşı büyümeyi desteklemek üzere önlemler aldı.

Euro liderlerinin ayakta kalabilmek için daha fazla ve daha radikal önlemler almayı sürdüreceklerini söyleyen Rogoff, "Uzun vadeli vizyondan çok ama çok uzaktayız. Bu, hala zorlu bir yol. İstikrardan çok uzaktayız" dedi.

Liderler geçtiğimiz hafta Avrupa Yatırım Bankası için sermaye desteğini de kapsayacak şekilde 120 milyarlık büyüme teşviğini onayladı.

-ABD-

Fed yetkilileri de, ABD'nin büyümesinin yavaşlaması hâlinde daha fazla adım atmaya hazır olduklarını söyledi. ABD ekonomisinin "bir miktar" yavaşladığını söyleyen Rogoff, ancak henüz bir resesyondan söz etmek için erken olduğunu belirtti.

"Bu, aylık 300-400 bin kişilik istihdam artışının görüldüğü büyümeye sahip bir ekonomi değil" ifadelerini kullanan Rogoff, ABD'nin ne acil bir şekilde resesyona girdiğini, ne de büyüme motoru olabildiğini söyledi. Rogoff, Çin'deki yavaşlama ve Avrupa'daki resesyona da dikkat çekti.

-ÇİN-

Çin'in önemli bir siyasi değişim sürecinden geçtiğinin altını çizen Rogoff, bunun ekonomik sorunlarla başetmeyi zorlaştırdığını, birkaç yıl içinde Çin'de ciddi bir yavaşlama beklediğini aktardı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Temmuz 2012 Salı, 15:40 Misafir doğru, fikirlerimizin dinlenmesi için güçlü bir title olması gerekiyor sanırım. harward prof ü söyleyince "hımm" deniyor biz söyleyince dikkate alınmıyor. aslında tespit çok ama çok basit. o da ne; bu zirve yapısal hangi sorunu iyileştirdi. yanıt : hiç. çünkü sadece yina bankaları kurtardı, onlara ilave devlet kredi desteği verdi. bu da sonuçta bankaların zararlarının, vergi ödeyen halka mal edilmesini sağlıyor. bu sonuçlara yol açan problemler ise tüm gerçekliği ile ortada kalıyor.