Advertisement

Barclays Plc'nin yatırım bankacılığındaki büyümesinin mimarı Robert Diamond, bankanın küresel faiz oranlarında oynama yaptığını itiraf etmesinin ardından, siyasi baskılara boyun eğerek CEO'luktan istifa etti.

Londra merkezli bankadan bugün yapılan açıklamaya göre, 60 yaşındaki Diamond'ın, İngiliz parlamenterlerin sorularını yanıtlamadan bir gün önce, görevi bırakacağı duyuruldu. Barclays'a 1996 yılında katılan Diamond, 1 Ocak 2011'de CEO'luğa getirilmişti. Dün görevden ayrılacağını açıklayan Marcus Agius, tam zamanlı başkanlığı yürütecek ve yeni bir CEO belirleme çalışmalarına başkanlık yapacak.

Barclays geçen hafta, 360 trilyon doların üzerinde değere sahip menkul kıymetler için gösterge olan faizi ayarlama suçlaması ile 290 milyon sterlinlik (455 milyon dolar) cezaya çarptırıldı. Diamond dün, istifa etmesi yönündeki baskılara karşı durmuş ve bankanın nasıl Libor (London interbank offered rate) faizini belirlediği konusundaki soruşturmadan çıkacak bulguları uygulayacağı taahhüdünde bulunmuştu.

Londra'da Shore Capital bankacılık analisti Gary Greenwood, "Diamond'ın pozisyonu açık bir şekilde savunulamaz hale geldi" dedi ve "Banka, CEO rolü için içeriden ve dışarıdan adayları değerlendireceğini kaydetti. Ancak banka dışından yapılacak bir atama, kurumun imajını temizlemek için çok önemli" değerlendirmesinde bulundu.

Bankanın hisseleri Londra saati ile 10:48'de yüzde 3.3 yükselerek 174 pence seviyesine çıktı ve bu hareket sonucu, bankanın piyasa değeri yaklaşık 21.3 milyar sterline yükseldi. Barclays, Bloomberg Avrupa Bankaları ve Finansal Hizmetler Endeksi'nde bugün en iyi performansı gösteren hisse oldu.

Diamond ve Agius, sektörün soruşturma açılmasının ardından görevden ayrılacağını duyuran en kıdemli üst düzey yöneticileri oldu.