Advertisement

SGK aylıklılara müjde

SGK aylıklılara müjde

Sosyal güvenlik kuruluşlarından aylık alanların hanede kişi başına düşen geliri, asgari ücretin üçte birinden az ise yardım alabilecekler; afetlerden zarar görenler, şehit yakınları ve gaziler de yardımlardan yararlanabilecek

04 Temmuz 2012 Çarşamba, 08:15 Güncelleme: 05 Temmuz 2012 Perşembe, 11:08

Sosyal güvenlik kuruluşlarından aylık alanların hane içindeki kişi başına düşen geliri, asgari ücretin üçte birinden az ise yardım alabilecek.

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen kanuna göre, kamuda çalışan sigortalılar ile bunların bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerinin tedavi amacıyla yurtdışına gönderilmeleri durumunda, refakatçilerinin konuklama giderleri karşılanacak.

1999 yılında meydana gelen Marmara depreminin ardından işyeri ihtiyacını karşılamak üzere yapılan ve hak sahiplerine teslim edilen işyerlerinin borç taksitleri, hak sahipleri tarafından üst üste 3 kez ödenmezse ve hak sahipleri de hakkından vazgeçerse, İl İdare Kurulu kararı ile hak sahipliği düşürülecek.

Bu durumda hak sahipleri tazminat ödemeyecek, düşürülme tarihine kadar ödenen miktar da faiziyle birlikte hak sahibine iade edilecek. Hak sahibi olup da kendilerine teslim edilen işyerlerini son 2 yıl içinde fiilen kullanmayanlar da bu haktan faydalanacak.

Sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olanlar veya bu kuruluşlardan aylık alanlardan fakir ve muhtaç durumda bulunanların hane içindeki kişi başına düşen geliri, 16 yaşından büyükler için belirlenen aylık net asgari ücretin üçte birinden az ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma yardımı alabilecek. Afetlerden zarar görenler ile şehit yakınları ve gaziler de bu yardımlardan yararlanabilecek.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan yapılan yardımlar, geri ödemeye tabi proje destekleri ile yaşlılık ve özürlülük yardımları, kişinin muvafakati olsa bile haczedilemeyecek.
BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Temmuz 2012 Çarşamba, 13:49 Misafir akp hükümeti tarihin en popülist hükümeti olmaya başladı. devlet memurları sayısı %50 arttı, devlet yardımları alanların sayısı 7 milyona ulaştı. oldu herkesi maaşa bağla nerden çıkıyor o para. mülkü zarar gören devlet yardım etsin diyor, biz niye sigorta yaptırıyoruz. devlet, milleti bedavacılığa alıştırarak, geleceği çalıyor farkında değil. üniversiteler 80 bin kişi, kışlalarda o kadar adam yok, bu nasıl üniversal eğitim, batı üniversitelerinin en ünlülerinde 6400 öğrenci var, çünkü ciddi paralı. sağlık, eğitim, sigorta ve hukuk pahallıdır orda. burda ise herşey bedava, karşılıklı soygun...
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 96.861 -0,03
USD/TRY 5,8167 0,17
EUR/TRY 6,5518 0,17
EUR/USD 1,1248 0,14
FAİZ 21,25 0,00
ALTIN/ONS 1.275,74 -0,01
BRENT 71,97 0,49
© haberturk.com
Yukarı