Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Erdemı Başçı, enflasyonla mücadelede fiyat istikrarına yoğunlaşacaklarını açıkladı. Başçı "Türkiye'nin tasarruflarını artırmalıyız, yapısal adımların yürürlüğe girmesi yakın" dedi.

Başkan Başçı, Türk Ticaret Kanunu ve Basel 2 uygulamasının son derece modern adımlar olduğunu belirterek "Kobi kredilerinde kredi risk ağırlıkları Basel 2 düzenlemeleriyle azaldı,  bankaların kobi'lere kredi vermesini teşvik edecek yapıyı benimsemeliyiz." açıklamasında bulundu.  

"Küresel enflasyonda görünüm aşağı yönlü, düşüşün devam etmesi bekleniyor, sinyaller küresel büyüme konusunda zayıflamaya işaret ediyor" diyen Başçı dözlerini şöyle sürdürdü: "Son dönemde zayıflama sinyalleri hem gelişmiş, hem gelişen ülkelerde var. Çin ekonomisi çift haneli büyümeden tek haneye doğru ilerliyor. Avrupa'da işsizlik oranı artıyor, atılması gereken adımlar var. ABD'de işsizlikte gözlenen düşüş tatmin edici deği. Daralan ülkeler aşırı borçlanmaya yönelen ülkeler." 

Başçı, Amerikan Merkez Bankası'nın bilançosunda fazla kaydi paranın iki defa çok yüklü miktarda artırıldığını belirterek, ''Şu anda masada olup olmadığı net değil ama üçüncü bir parasal genişleme olur ise ileride buradaki rakamın daha da büyümesini görebiliriz'' dedi.

Türkiye ile ilgili "iç dinamikleri güçlü, moraller nispeten daha yüksek" vurgusunda bulunan Başçı, "Büyüme açısından bir miktar daha iyi görünüyoruz. Türkiye'de likidite açısından son derece dikkatli gidiyoruz." dedi.

Başçı, ''Türkiye'de kamu borç yükü konusunda yüzde 40'ın altına düştük. Bu yılın sonunda yüzde 37 seviyesinde olmasını bekliyoruz. Kamu borç yükü 2002'den önce yüzde 70'in üzerindeydi. Bu konuda nereden nereye geldiğimizi rahatlıkla görebiliyoruz'' dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Temmuz 2012 Cuma, 11:48 Misafir bırakın kamu borç stoku hikayesini bir gecede %30 gsmh hesaplama yöntemi ile değiştirdiniz 10 yıldır dolar aynı seviyede duruyor özel sektör borçları 10 katlanmış son 10 yılda 200 milyar dolar borç kullanmışlar özel sektörün bprcunun nasıl kamu borcu haline getirildiğini abd irlanda yunanistan krizlerinde gördük anlat anlat heyecanlı oluyor