Advertisement

Çin Merkez Bankası'nın bu yıl ikinci kez faiz indirimine gitmesinin, ülkenin ekonomik yavaşlamasının derinleştiğine ilişkin endişeleri artırması üzerine Çin Borsası, banka ve enerji üreticilerinin öncülüğünde 3. gününde de geriledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 kayıpla 2,190.53 puana geriledi. Endekste değer kazanan her hisseye karşılık 2 hisse değer kaybetti. Industrial & Commercial Bank of China Ltd., Citigroup Inc.'in faiz indirimlerinin net faiz marjlarını düşürerek, bankaların kazançlarını azaltacağını söylemesi üzerine yüzde 1 geriledi. Yanzhour Coal Mining Co., petrol fiyatlarının düşmesinin ardından enerji şirketlerindeki düşüşe öncülük etti. China Vanke Co. ve Poly Real Estate Group Co., borçlanma maliyetlerinin düşmesinin konut kredilerini destekleyebileceği düşüncesiyle yüzde 1.5'in üzerinde kazanç sağladı.

Çin Merkez Bankası dün politika faizini yüzde 0.31; 1 yıllık mevduat faizini de yüzde 0.25 düşürdü. Faiz indiri, önümüzdeki hafta açıklanacak ve 2009'dan bu yana en düşük çeyrek büyümeye işaret etmesi beklenen Çin'in büyüme verisinin öncesinde yapıldı.

Faiz indiriminin önümüzdeki hafta açıklanacak verinin zayıf olacağı spekülasyonuna neden olduğuna dikkat çeken Zheshang Securities Co.'nun analistlerinden Zhang Yanbin, fiaz indiriminin bankaların kazançlarını düşürebileceğini, bunun da endeksi daha da aşağı çektiğini söyledi.

Şanghay borsasında kote olmuş 14 banka, Şanghay Bileşik Endeksi'nde yüzde 23 ağırlığa sahip.

CSI 300 Endeksi yüzde 0.2 düşüşke 2,425.10 puana geriledi. Şanghay endeksi bu hafta yüzde 1.5 kayıpla 3. haftasını da ekside tamamladı. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.8 yukarıda kapandı.