Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomilerinin merkez bankalarının, küresel yavaşlamanın önüne geçmek için daha fazla adım atacağına dair iyimserliğin etkisiyle Hint rupisi bu hafta Asya paralarının yükselişine öncülük etti.

Çin ve Avrupa merkez bankaları dün faizleri indirirken, İngiltere Merkez Bankası tahvil alım programını genişletti. Küresel gonlar bu hafta Endonezya, Filipin ve Güney Kore hisse senedi piyasalarına 461 milyon dolar aktardı. Filipin pezosu, Standard&Poor's'un, ülkenin kredi notunu yükseltmesinina rdından 4 yılın en yükseğine tırmandı. Yuan, Çin'in ihracatı desteklemek için değer kaybından yana olacağı spekülasyonuyla düştü.

Asya'nın durumu daha iyiyken, gelişmekte olan ülkelerin parasal esneme moduna geçtiğini belirten Sumitomo Mitsui Banking Corp.'un Bangkok'taki traderlarından Kozo Hasegawa, bölgeye akan fonların para birimlerini desteklediğini söyledi. Hasegawa, ancak Avrupa'daki borç krizine ilişkin belirsizliğin devam ettiğini anlattı.

Pezo bu hafta yüzde 0.9 kazançla 41.805 seviyesine çıkarken, Güney Kore wonu yüzde 0.6 değerlenerek 1,138.80 düzeyine yükseldi. Tayland bahtı yüzde 0.3 primle 31.64'e, rupi yüzde 1.2 artışla 54.9550'ye tırmandı. Yuan yüzde 0.18 değer kaybederek son 1 ayın en sert haftalık düşüşüne işaret etti ve 6.3656'dan işlem gördü.