Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indiriminin ardından euro cinsinden borçlanma maliyetlerine ilişkin tahminler rekor düşük seviyelere gerileyerek, aşırı düşük faizlerin bankaları, birbirlerine borç vermekten caydıracağına yönelik kaygıları artırdı.

Eonia olarak bilinen, euronun gecelik endeks ortalaması bazındaki 3 aylık swaplar, AMB'nin politika faizinde 25 baz puanlık indirim yapmasının ardından 12.6 baz puana kadar geriledi. Gecelik teminatsız kredi işlemlerinin göstergesi olan Eonia-OIS swapı bu yılın başında 39 baz puanda seyrediyordu.

Eonia-OIS'in daha fazla düşeceğini öngören ve bunun bankalararası piyasasını öldürebileceğine dikkat çeken In Touch Capital Markets Ltd.'ın operasyon genel müdürü Robin Belec, likidite sıkıntısı bulunan bankaların, sıfır mevduat faizi oranına rağmen AMB'ye daha da bağımlı hâle gelebileceklerini söyledi.

Eonia-OIS'teki düşüşe, Avrupa Bankacılık Federasyonu'nun günlük bankalararası işlem faaliyeti anketinin bir parçası olarak hesaplanan gecelik borçlanma hacmi de eşlik etti. Dün Eonia piyasasında 22.4 milyar euroluk işlem gerçekleşti. Eonia piyasasının 5 yıllık ortalama işlem hacmi 36 milyar euroda seyrediyor.

Eonia-OIS swapı dün Londra saati ile 17:00'de 13.7 baz puandan işlem gördü. Oran, AMB'nin açıklamasının öncesinde 22 baz puandı.

AMB yetkilileri mevduat faizine ek olarak, politika faizini de yüzde 1'den yüzde 0.75'e çekti.