Advertisement

Akort Fuarcılık tarafından, Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu, Gaziantep Ayakkabıcılar Odası işbirliğiyle düzenlenen ''15. Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayileri Kış Fuarı (GAPSHOES)'', Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in katıldığı törenle açıldı.

Bakan Ergün, yaptığı konuşmada, ekonomi içinde çok önemli yer tutan fuarların, sektördeki gelişmeleri takip etme imkanı bulduğu organizasyonlar olduğunu, onun için desteklenmesi gerektiğini ifade ederek, ''Bu destekleri artırarak devam ettirmek bizim bir numaralı görevimiz'' dedi.

Törene katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in pozitif bir ayrımcılık yaparak konuşma hakkını kendisine verdiğini için teşekkür eden Ergün, Gaziantep'in sanayisini geliştirmesi ihracatını artırmasının yanında fuarcılıkta öne çıkan bir şehir olduğunu söyledi.

Gaziantep'te gelecekte bu fuar alanlarının yetmeyeceğini ifade eden Ergün, şöyle konuştu:

''Gaziantep bu bölgede etrafını ısıtan ve aydınlatan adeta bir güneş gibi. Yaydığı bu aydınlıktan, bu sıcaklıktan bütün bölge istifade etmektedir, hatta komşu ülkeler de istifade etmektedir. Suriye bu sorunları yaşamıyor olduğu zamanlarda Gaziantep'in, Suriye'ye çok büyük katkısı vardı.''

ABD'li yatırımcı Meksika yerine Kilis'i tercih etti

Gaziantep'in 5 milyar dolar ihracat yaptığını, 5. organize sanayi bölgesini genişletmenin ve 6. organize sanayi bölgesinin Kilis-Gaziantep sınırında nasıl oluşturulacağının hesabını yaptığını belirten Ergün, şunları kaydetti:

''Biraz önce bu bölgede arazi keşfi yaptık. Kilis'in, Gaziantep'in biraz ilgisine ihtiyacı var. Gaziantep'ten Kilis'e doğru daha kuvvetli bir ışık daha kuvvetli bir sıcaklık gitmesine ihtiyaç var. Onun için el birliğiyle bazı çalışmalar gerekiyor. O organize sanayi bölgesinde ortak bir girişim olarak ulaşım imkanlarının harekete geçmesiyle beraber, yepyeni bir cazibe merkezi oluşma imkanı var. Onu hep beraber çalışacağız. Ama önce Kilis'in mevcut organize sanayi bölgesini geliştirmek, biraz genişletmek ve altyapısıyla hemen yatırımcılara sunmak icap eder. Çünkü organize sanayi bölgesi olduğunda doğrudan 6. bölge yatırımlarından yararlanma imkanı var. Zaten bir yatırımcı hemen oradayken geldi, 100 dönüm yer talep etti. Güneş panelleri üreten. ABD'den bir yatırımcıydı, Meksika'da yapacağı yatırımdan vazgeçip bizim oradaki bazı girişimci arkadaşlarımızın yönlendirmesiyle Kilis'e yatırım yapmaya, orada yer tahsisiyle ilgili çalışmaya da başladılar. Diyorlar ya 'eldeki kuş mu daha değerli daldaki kuş mu daha değerli?' Bir kere eldeki kuşu bir besleyelim. Daldaki kuş daha parlak görünebilir ama o daha dalda. Daldaki kuşla ilgilenirken eldeki kuşu da kaçırmayalım.''

Türkiye'de artık birçok şeyin yerli yerine oturduğunu, geleceğe dair hedef koymanın mümkün hale geldiğini vurgulayan Ergün, şunları kaydetti:

''Türkiye bugün yüksek enflasyonu, yüksek bütçe açıklarını, yüksek kamu borçlarını, iflas eden sektörleri, kapanan sektörleri konuşmuyor. Darbe, muhtıra gibi politik olayları konuşmuyor. Bütün bunların hepsini geride bıraktı. Ne konuşuyor? Cumhuriyetimizin 100. yılını ve oradaki ekonomik ve siyasi hedeflerini konuşuyor.''

Bakan Şahin'e sürpriz pasta

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu da konuşmasında, fuarın bu yıl ''uluslararası fuar'' unvanı kazandığını, çok büyük emeklerle bu noktaya geldiklerini söyledi.

Gaziantep'in 24 saat durmadan çalışan bir şehir olduğunu, geçen yıl 4.8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini vurgulayan Konukoğlu, Bakan Ergün'e verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin fuarın açılış kurdelesini kesti.

Bu arada bir sürprizle karşılaşan Şahin, bakanlığının 1. yılı olması nedeniyle hazırlanan pastayı kesti. Dileğinin sorulması üzerine Şahin, ''En güzel şeyler şehrimiz ve ülkemiz için olsun'' ifadesini kullandı.

Ortadoğu Fuar Merkezi'nde 150'ye yakın firmanın katılımıyla gerçekleştirilen GAPSHOES Fuarı, 8 Temmuz tarihine kadar açık olacak.

Bakan Ergün ve Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi'ni de ziyaret etti. Bakanlar, gezegenler, yıldızlar, çeşitli gök cisimleri ve onların uzay boşluğundaki hareketlerini izleme imkanı buldu.