Advertisement

50 yıl önce Fransa ve Almanya arasındaki 90 yıllık savaşı sonlandıran barış yolunu açan Almanya Başbakanı Konrad Adenauer ve Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle'ün tarihi buluşmasının yapıldığı Fransa'nın Reims kentindeki katedralde bir araya gelen François Hollande ve Angela Merkel dostluk mesajı verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Almanya Başkanı Merkel, Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin çözümüne ilişkin farklılıkları bir kenara bırakarak, iki ülkenin dostluğunun, euroyu korumak için çok büyük önem taşıdığını söyledi.

2 ülke arasındaki farklılıkların giderilmesi bugün Brüksel'de yapılacak ve 20 Temmuz'daki toplantıların da merkezinde olacak.

Fransa, İtalya ve İspanya'nın bölgenin borç yükünün paylaşılmasında anlaşmasının Almanya başbakanını zorladığı 28-29 Haziran'daki zirvede Fransa ve Almanya arasındaki farklılıklar öne çıkmıştı.

Avrupa'nın inşasındaki her adımda Almanya-Fransa dostluğunun temel oluşturduğunu savunan Hollande, Merkel'e daha sıkı işbirliği ve dostluk önerisinde bulundu.

Avrupalı liderler Haziran'daki zirvede sorunlu bankaların doğrudan finanse edilmesi, Avrupa genelinde bir bankacılık denetimi ve AB'nin kurtarma mekanizmasına daha kolay giriş konularında anlaştı. Euro Bölgesi maliye bakanlarından anlaşmaları detaylandırması istendi.