Advertisement

Merkel katı tutumunu sürdürüyor

Merkel katı tutumunu sürdürüyor

Almanya Başbakanı Merkel, daha fazla merkezi kontrol konusundaki tutumunu değiştirmediğini kaydetti

16 Temmuz 2012 Pazartesi, 08:27 Güncelleme: 16 Temmuz 2012 Pazartesi, 09:35

Almanya Başbakanı Angela Merkel, borç krizini kontrol altına alma çabaları dahilinde, yükün ortak paylaşılması karşılığı Almanya'nın Euro Bölgesi üye ülkeleri üzerindeki daha fazla merkezi kontrol talebinde bir değişiklik olmadığını söyledi.

Almanya lideri dün yaptığı açıklamada, geçen ay Brüksel zirvesinde tutumunu yumuşatmadığını ve Euro Bölgesi çapında denetçiliği içeren bir bankacılık birliğinin, müşterek gözetimi "yeni bir seviyede" yapmak zorunda olduğunu söyledi. Merkel ayrıca, 2.5 yaşındaki krizde ilk zirveden bu yana, daha güçlü bir merkezi kontrole yönelik adımları yavaşlatmaya uğraşan üye ülkeleri de eleştirdi.

Merkel, Berlin'de ZDF yayın kuruluşuna yaptığı değerlendirmede, "Bu çabaların tümünün benim ve Almanya için hiç şansı yok" dedi.

Avrupa Birliği'nin (AB) krize çözüm konusundaki fikir ayrılıklarını azaltmaya yönelik zirvesinden iki hafta sonra, Euro Bölgesi liderleri halen, bloku kargaşadan nasıl çıkaracaklarının detayları konusunu tartışıyor. Merkel'in, Avrupa'da ortak tahvil ya da ortak bankacılık kuruluşu gibi yükü paylaşmaya yönelik çabalar karşısında Almanya'nın duruşunu sertleştirmesi, daha büyük çaplı işbirliği ve egemenliğin bir kısmının Brüksel'e verilmesi ile dengelenebilir.

Euro dolar karşısında geçen hafta iki yılı aşkın sürenin en düşük seviyesini gördü ve 13 Temmuz'da 1.2163 dolara indi. Avrupa'nın en güvenilir kağıtları olan Alman tahvilleri değer kazandı ve iki yıl vadeli kağıtların faizi, euro krizi dolayısıyla yatırımcıların güvenli liman aramasının sonucu eksi yüzde 0.052 ile rekor seviyeye indi.

Londra'da Credit Agricole SA kıdemli Döviz stratejisti Stephen Gallo, Bloomberg Television'ın "The Pulse" programına yaptığı değerlendirmede, "17 üyeli para birliğinde farklılaşan faizler ve sermaye çıkışları, ortak para biriminin 'yavaşça' çözülmekte olduğunu işaret ediyor" dedi.BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Temmuz 2012 Pazartesi, 09:42 Misafir biz bu ab ye sakın girmeyelim. bağımsızlığımızın gittiği gün olur. üstelik ekonomik olarak tüm esnekliğimizi kaybederiz. ab ya da usa her ikisi de yüksek standartlar için örnek alınması gereken düzenlemeler barındırıyor. amacımızı bunları ülkemize kazandırmak olmalı. ancak parasal birlik almanya nın tüm avrupayı işgalinden başka bir şey değil. ingiltere bunun dışında kalarak zaten resmi gösteriyor. şahsen bu konuyu örtbas etmek için ikna ofisleri açıyorlar. gelecekte bunlar bizi ab ye almak için çırpınacak. ancak ozaman bizde referandumda hayır demeliyiz. üstelik güçlü bir hayır.
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 94.244 0,03
USD/TRY 5,7940 0,08
EUR/TRY 6,5212 0,19
EUR/USD 1,1230 0,03
FAİZ 21,84 -0,50
ALTIN/ONS 1.360,73 0,03
BRENT 62,23 0,14
© haberturk.com
Yukarı