Advertisement

ABD'de New York Borsası'nda işlem gören hisse sentleri, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) küresel ekonomik tahminini düşürmesi ve perakende satışlardaki beklenmedik düşüşün ardından değer kaybetti. Bu hareket sonrası, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi sekiz günde yedinci kez düşüş göstermiş oldu.

JPMorgan Chase & Co.'daki yüzde 2.7'lik ve Home Depot Inc. ve Caterpillar Inc.'deki yüzde 1'in üzerindeki düşüşler, Dow Jones Endeksi'ndeki düşüşe öncülük etti. Hisse senetleri, petrol fiyatlarındaki yükselişlere bağlı olarak enerji hisselerine gelen alımlar ve dünyanın en büyük ödeme şebekeleri Visa Inc. ve MasterCard Inc.'nin fiyat belirleme davasında en az 6.05 milyar dolarlık anlaşmaya gitmelerinin ardından en az yüzde 1.7 yükselmeleri sonrası kayıplarının bir kısmını geri aldı.

S&P 500 Endeksi, seans içinde yüzde 0.6 kadar geriledikten sonra günü yüzde 0.2 kayıpla 1,353.64 puandan kapadı. Dow Jones Endeksi ise 49.88 puan ya da yüzde 0.4 düşerek 12,727.21 puandan günü tamamladı.

Philadelphia'da  PNC Wealth Management şef yatırım yetkilisi James Dunigan, "Perakende satışlar verisi, tüketici tarafında belirsizliğin ortaya çıkmakta olduğunun diğer bir göstergesi" dedi ve "Biraz da yaz dönemi durgunluğu var" değerlendirmesinde bulundu.

S&P 500 Endeksi, ekonomik verilerin tahminlerin gerisinde kalması veşirket karlarında 2009'dan bu yana ilk kez düşüş olacağı beklentisinin yatırımcıları tedirgin etmesi sonucu, Nisan ayında gördüğü dört yılın en yüksek seviyesinden yüzde 4.6 düştü. Son üç ayda ne kadar verinin beklenenden daha iyi ya da kötü çıktığını ölçen Citigroup Ekonomik Sürpriz Endeksi eksi 64'e geriledi ve geçen hafta eksi 64.9 ile gördüğü son 11 ayın en düşük seviyesine yaklaştı.