Advertisement

ABD donanmasına ait bir gemi dün Dubai açıklarında, uyarılara rağmen tehlikeli bir biçimde yaklaşan bir tekneye ateş açtı. ABD yetkililerinden yapılan açıklamaya göre, teknede bir kişi hayatını kaybetti.

ABD Donanması medya subayı Greg Raelson, e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, "ABD donanmasına ait bir gemide bulunan güvenlik timi, uyarılara uymayan ve hızlı bir biçimde yaklaşan küçük bir tekneye ateş açtı" dedi ve "Olay dün yerel saatle 14:50'de, Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) Jebel Ali limanının 10 mil açığında gerçekleşti" şeklinde açıklamada bulundu.

Olay son dönemde tansiyonun arttığı Hürmüz Boğazı yakınlarında gerçekleşti. Bazı İranlı yetkililer bu yılın başında yaptıkları açıklamalarda, ABD'nin ülkenin nükleer çalışmaları konusunda artan baskısına karşılık, dünya petrol arzının beşte birinin geçtiği bu su yolunu kapatma tehdidinde bulunmuşlardı. İran halen nükleer çalışmalarının sivil amaçlı olduğu iddiasını sürdürüyor.

Al Arabiya televizyonuna göre, ateş açılan tekne, sahibinin Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olduğu bir balıkçı teknesi. BAE'de devlete ait WAM haber ajansı ise, ateş sonucu balıkçının hayatını kaybettiğini ve yaralanan üç kişinin ise Hindistan vatandaşı olduğunu bildirdi. Donanma'dan Raelson ise, bu detayları teyit edemeyeceğini ve konu hakkında soruşturmanın sürdüğünü belirtti.

Soruşturmanın sürmesinden dolayı ismini açıklamayan bir Amerikan yetkilisi, Donanma'nın Sealift Command birimi tarafından kullanılan ve mürettebatının çoğunluğunu sivillerin oluşturduğu kargo gemisi The USNS Rappahannock'tan, yaklaşan tekneye ses, telsiz ve ışık sinyalleri yoluyla uyarılar gönderildiğini kaydetti.