Advertisement

Asya hisse senetleri, Çin ve ABD'de politika yapıcıların, dün Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) küresel büyüme tahminini düşürmesine yol açan yavaşlama ortamında, dünyanın en büyük ekonomilerini desteklemek için daha fazlasını yapacaklarına yönelik iyimserlikle yükselişini üçüncü güne taşıdı.

China Railway Group Ltd., Çin hükümetinin demiryollarına yönelik harcamalarını artıracağını açıklamasının ardından, Hong Kong'daki işlemlerde yüzde 4.4 yükseldi. Meşrubat üreticisi Fraser & Neave Ltd., Oversea-Chinese Banking Corp. ve onun sigorta biriminin, şirketteki hisseleri için bir teklif almalarının ardından, Singapur'daki işlemlerde yüzde 4.4 sıçradı. JX Holdings Inc., güvenlik raporlarının yanıltıcı bulunmasının ardından rafinerilerinden birini kapatacağını açıklaması sonrası, Tokyo'daki işlemlerde yüzde 6 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 yükselerek, Tokyo saati ile 13:38'de 116.62 puana çıktı. Endekste, düşen hisse sayısının neredeyse iki katı hisse değer kazandı. Endeks dün, Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde büyümeyi desteklemek için tedbirlerin artırılacağını açıklamasının ardından yükselmişti.

Tokyo'da Resona Bank Ltd.'nin fon yönetimi müdürü Koji Toda, "Küresel parasal gevşeme ve canlandırma tedbirlerine yönelik umutlar, yatırımcıların çok kötümser olmasını önlüyor" dedi ve "Küresel yavaşlama, şirket karları ve hisse senedi piyasaları konusunda yatırımcıları endişelendiriyor" değerlendirmesinde bulundu.