Advertisement

ABD’DEN YENİ BEKLENTİLER

Bugün Kongrede yarın da Temsilciler Meclisi’nde konuşma yapacak olan Bernanke’nin yeni tur varlık alımına ilişkin açıklama yapacağı beklentisiyle alımlar hızlandı. Dün açıklanan Haziran ayı Perakende Satışlar verisinin beklentilerin altında kalmasıyla spekülasyon hızlandı. Goldman Sachs ve Deutsche Bank gibi yatırım kuruluşları tarafından sırasıyla % 1.1’e ve % 1’e indirilen büyüme tahmini sonrasında FED‘in (ABD Merkez Bankası) ekonomiye daha fazla destek vereceği speküle edildi. Fiyatlamaların hızlanmasıyla beraber Euro / Dolar 1.2286’ya yükseldi, sabah saatlerinde 1.23’ün de aşıldığı görüldü. ABD’de ise hisse senetleri S&P 500 kontratlarında % 0.47 yükselişe şahitlik ederken dün akşamki spot seansta yükseliş yaşanamadı. % 0.23 gerileyen S&P 500 Endeksinde Citigroup karı kısmen moral verirken bankanın hisseleri % 0.6 yükseldi. Bankacılık Endeksi ise % 0.13 geriledi.

Bugün açıklanacak Goldman Sachs bilançosu (14:30) ve J&J, Coca Cola (açılıştan önce) ve Intel, Yahoo (seans sonrası) karları izlenecek. 10 yıllık ABD bonosu % 1.4790 bileşikten alıcı buluyor, Dolar Endeksi % 0.06 düşüşte ve 83 seviyesinin üzerinde.

ASYA’DA GENİŞLEME BEKLENİYOR

FED genişlemesi ile fon akımlarının hızlanacağı ve varlık fiyatlarının şişeceği varsayımıyla Asya’da hisse senetleri mutlu. % 0.7 artış kaydeden MSCI Asya Endeksi Hong Kong gibi ülkeler tarafından sürükleniyor. Ekonomik haberlerde, Çin’e yapılan doğrudan yabancı yatırımda gerileme görülüyor. Daha önce açıklanan canlandırma paketi kapsamında demiryolu projelerine fazladan yatırım yapılacağı haberleri de hisselere destek oluyor. Şanghay Bileşik Endeksi % 0.21 yukarıda. 10 Asya para biriminden oluşan ADXY Endeksi % 0.02 artıyor. Avustralya Doları ise son yapılan faiz toplantısı tutanaklarının açıklanması sonrasında yükseliyor. Çin’deki yavaşlamanın korkulan kadar kötü olmadığını savunan bankanın görüşleri sonrasında Ozi lakaplı Avustralya Doları % 0.42 primli. Dün resmi tatil sebebiyle işlem yapamayan Japon yatırımcılar ise uzun hafta sonu sonrasında bankalara ilgi gösteriyorlar. ABD banka bilançolarının olumlu etkisiyle bankalar alıcılı seyrediyorlar. Nikkei 225 Endeksi % 0.55 primli. Dolar / Yen 79’un altında seyrediyor ve ihracatçı şirketlere gözdağı veriyor.

EN BÜYÜK HİKAYE TAHILLARDA

24 ham maddeden oluşan S&P GSCI Emtia Endeksi 5. Günde de yükselmeye devam ediyor. Dün % 1.52 yükselen endeks bugün de % 0.4 yükselişte. Endeksin bileşenlerinden petrolde, bugün açıklanacak ABD stoklarında gerileme olacağı ve yenilenmiş İran tehditleri sebebiyle Brent petrol 103 doların üstünde. ABD tipi ham petrol ise 88.22 dolardan alıcı buluyor. Her iki madde de Sabah saatlerinde kar satışlarına maruz kalıyorlar. FED’in genişleme sinyali vereceği ya da daha önce vermiş olduğu, her seçeneğin değerlendirildiği yönündeki mesajını kuvvetlendirmesi bekleniyor. Bu beklenti ile beraber değerli metaller yeşil bölgede işlem görürken spot altın ons başına 1.593 dolardan işlem görüyor ve % 0.25 primli. Son haftaların hikayesi ise tahıllar olmaya devam ediyor. Hava sıcaklığının düşmediği ve ABD’de son 100 yılın en kurak yılı olan içinde bulunduğumuz zamanlarda mısır, buğday ve soya yükselmeye devam ediyorlar. Mısır yılbaşından bu yana % 33 prim yaparken bugün cılız şekilde yükselen soyada yılın başından bu yana getiri % 32.16’da. Mısırda iyi ya da çok iyi durumda olan ekinin oranının % 31 seviyesinde olduğunu söyleyen ABD Tarım Bakanlığı açıklaması sonrasında 1988 kıtlığından bu yana en kötü oranı gören işlemciler satın almaya devam ettiler. Metal piyasasında Çin’in demiryolu haberi bakırı teşvik ediyor. COMEX’te işlem gören en yakın vadeli kontrat % 0.33 primli.

YURT İÇİNDE SAKİN GÜN

Yurt dışı gelişmeleri bekleyen diğer yandan da bilançoları takip eden iç piyasada ilk veri Türk Telekom oldu. 629 milyon TL net 2. Çeyrek karıyla 670 milyon TL olan analist beklentilerinin altında kalan şirket hisseleri dün % 0.57 değer kaybetti. İMKB 100 Endeksi günü 62.675’ten yatay tamamlarken hacim İMKB TÜM’de 850 milyon dolar ile zayıf kaldı. Banka hisseleri gerilerken sanayi hisseleri ise değer kazandılar, değişimler ise % 0.2 ile sınırlı kaldı. Faizde karışık seyir görülürken 2 yıllık gösterge niteliğindeki tahvilin bileşik faizi % 7.94’ten güne başlayacak. Maliye Bakanı Şimşek’ten gelen yenilenmiş bütçe uyarısı önce moral bozdu ardındansa ek tedbirlerle düzeleceği mesajı ile piyasa oyuncuları gelişmeleri not etti. Bütçede istenilen performansın sağlanamadığı mesajını veren Şimşek bütçe açığının % 2’ye varabileceği uyarısında bulundu. Dolar / TL 1.8076’dan güne başlıyor. Sepet Kur 2.0139’da ve Euro / TL 2.2202’den alıcı buluyor.

Gökhan Şen

Bloomberg HT Araştırma Müdür Yardımcısı

gsen@bloomberght.com
gsen@bloomberg.net

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Temmuz 2012 Salı, 09:15 Misafir qe3 olmayacak fed faizlari artıracaktır.