Advertisement

Uluslararası piyasalar, kötüleşmekte olan ekonomik göstergeler sonucu Fed'in ilave teşvikler konusunda işaret verip vermeyeceğini konuşuyor. Bu ortamda, hisse senetleri değer kazanırken, dolar zayıfladı ve 10 yıl vadeli Fransız tahvillerinin faizi rekor seviyeye düştü. Mısır fiyatları, ABD'de son yıllarda görülmemiş kuraklık nedeniyle tüm zamanların en yüksek seviyesine hareketlendi.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi Londra saati ile 10:14'te yüzde 0.3 yukarıda seyrederken, Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 ve Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.5'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Dolar Endeksi yüzde 0.2 geriledi. Fransa'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi sekiz baz puan düşerek yüzde 2.07'ye inerken, Avusturya'nın iki yıl vadeli tahvillerinin faizi ilk kez sıfır seviyesinin altına indi. Mısır Haziran 2011'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Fed Başkanı ben S. Bernanke, dün ABD'de perakende satışların Haziran ayında beklenmedik bir düşüş göstermesinin ardından, bugün Kongre'de ekonomi ve para politikası konusunda yarıyıl konuşmasını yapacak. Almanya'da yatırımcı güveni, ZEW Avrupa Ekonomik Araştırma Merkezi'ne göre, üçüncü ay üst üste düşüş gösterdi. ABD'de sanayi üretiminin Haziran ayında, Bloomberg News'un anketine katılan 81 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, güçlenmesi bekleniyor.

Londra'da BlackRock'ın bir birimi olan BlackRock Investment Institute şef yatırım stratejisti Ewen Cameron-Watt, "Fed'den bazı ilave adımlar gelecek" dedi ve "ABD eonpmisi yavaş büyüme ortamında kalmaya devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.