Advertisement

İspanya 3.5 milyar euroluk hedefinin üstüne çıkarak 3.56 milyar euroluk (4.38 milyar dolar) tahvil satışı gerçekleştirirken, hükümetin bölgedeki krizi kontrol altına alabilmek amacıyla dördüncü kemer sıkma paketini açıklaması sonrası borçlanma maliyetleri düştü.

Madrid'de bulunan Hazine, 12 aylık tahvilleri ortalama yüzde 3.918 faiz oranıyla satarken, bu rakam 19 Haziran'da gerçekleşen bir önceki ihalede yüzde 5.074'tü. Aynı şekilde geçtiğimiz ihalede yüzde 5.107 faiz oranıyla satılan 18 aylık tahviller bu ihalede ortalama yüzde 4.242'den satıldı.

On iki aylık tahviller için ihalede satış miktarının 2.23 katı alım talebi gelirken, Haziran ayında bu oran 2.16 katında kaldı. Yine Haziran ayında talebin satış miktarına oranla 4.42 katı olduğu on sekiz aylık tahviller için ise bu oran 3.66 oldu.

IMF dün yaptığı açıklamada, 2009 yılından beri ikinci resesyonunu geçiren ve yüzde 25 işsizlik oranı olan İspanyol ekonomisinin, önümüzdeki yıl yüzde 0.6 daha daralacağı tahmininde bulundu. Bu durum, hükümetin en derin kemer sıkma politikalarını hayata geçirmesini zorlaştırabilir.

İspanya'nın 10 yıllık tahvillerindeki faiz ihale sonrası Madrid'de yerel saatle 10:50'de 2 baz puanı yükselerek yüzde 6.844 oldu. Bu yükseliş benzer Alman vadeli tahvilleriyle aradaki farkı açarak yüzde 5.6'ya yükseltti. Bu rakam geçtiğimiz yılın Haziran ayının 18'inde rekor bir seviye olan 5.89'a çıkmıştı.

Merkezi hükümet, borç pazarlarından dışlanmış yerel hükümetler için para toplama konusunda geçtiğimiz hafta anlaşmaya vararak kredi ihtiyacını bir nebze daha arttırdı. Ekonomi Bakanı Luis de Guindos 13 Temmuz'da  Hazine'nin 18 milyar euroluk kredinin çoğunu bölgelerin finansal açıklarını kapatmak ve borç ödemelerini karşılamak için kullanacağını söylerken, milli piyango kurumunun da 6 milyar euro katkı sağlayacağını belirtti.