Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin para politikasının daha da gevşetileceği yolunda işaretler verebileceği spekülasyonu ile birlikte,  Çin'de Ticaret Bakanlığı'nın ülke ekonomisinin ivme kazanacağını kaydetmesinin ardından son bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.8 yükselerek, Londra saati ile 09:42'de 933.11 puana çıktı. Yükselişini üçüncü güne taşıyan gösterge endeks, 10 Temmuz'dan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi  yüzde 1.8 sıçradı ve 29 Haziran'dan bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Çin'in piyasa değeri açısından en büyük demiryolu inşaatı şirketi China Railway Group Ltd., Demiryolu Bakanlığı'nın yatırımları artıracağını açıklamasının ardından yüzde 5.9 değer kazandı.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Shen Danyang, "Çin büyümesi yılın ikinci yarısında muhtemelen canlanacak ve hükümet, dış ticaretin 2012 yılında yüzde 10 artacağı yolundaki hedefini tutturacağına güveniyor" dedi. Fed Başkanı Bernanke, dün ABD'de Haziran ayında beklenmedik bir şekilde düşen perakende satışlar verisinin, Fed'in dünyanın en büyük ekonomisini desteklemek için ilave tedbirler alabileceği beklentilerini artırmasının ardından, bugün Kongre'de ekonomi ve para politikaları konusundaki yarıyıl konuşmasını yapacak.

Seul'de Shinhan BNP Paribas Asset Management Co. fon yöneticisi Chu Moon Sung, "İlave teşvik tedbirlerine ve kilit küresel ekonomiler arasındaki işbirliğine yönelik beklentiler piyasaları destekliyor" dedi ve "Avrupa krizine yönelik gelişmelerin çoğu ve küresel ekonomideki yavaşlama fiyatlara yansımış görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'da Micex Endeksi , dünyanın en büyük doğal gaz üreticisi  OAO Gazprom'daki yüzde 1.7'lik yükselişin desteği ile yüzde 0.5'lik bir çıkış gerçekleştirdi.BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Temmuz 2012 Salı, 14:50 Misafir sevgili kardeşim fed le füdle bahar gelmez. fed in iki dudağı arasında kalmışsan allah acısın ufukta feci bir kriz var demektir.