Advertisement

Alman yatırımcı güveni temmuz ayında, Euro Bölgesi'nin borç krizi ve soğuyan küresel ekonomik görünümü bulanıklaştırmasıyla üçüncü ay üst üste düşüşe uğradı.


Mannheim merkezli ZEW Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezi, ekonomik gelişmeleri altı ileriden öngörmeyi amaçlayan yatırımcı ve analist beklentileri endeksinin haziran ayındaki eksi 16.9'dan eksi 19.6'ya gerilediğini açıkladı. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini ise eksi 20'idi.
Birinci çeyrekte yüzde 0.5 büyüyen Alman ekonomisinin Avrupa genelindeki kemer sıkma politikaları ve zayıflayan küresel büyümenin mallara olan talebi kesmesi ile enerjisi bitiyor ve güven azalıyor. Uluslararası Para Fonu IMF, 2013 yılı için Nisan ayındaki yüzde 4.1'lik büyüme tahminini yüzde 3.9'a indirdi.

Brüksel'deki ING Group ekonomisti Carsten Brzeski, "Almanya'nın Avrupa'ya ihracatının görünümü yavaşlamakla beraber, ABD ve Çin'in soğuması da iyiye işaret etmiyor" dedi. Brzeski, "Daha güçlü bir yerli ekonomi bunu dengeleyemez, o yüzden yüksek seviyede, uzun süreli bir durgunlukla karşı karşıyayız" diye ekledi.

ZEW'in 17 ülkeli Euro Bölgesi'ni içeren beklenti endeksi ise eksi 20.1'den eksi 22.3'e geriledi. Almanya'da günlük koşulları gösteren endeks ise 33.2'den 21.1'e geriledi.