Advertisement

Amerikan Merkez Bankası Fed'in Başkanı Ben s. Bernanke'nin Kongre'ye yaptığı sunumda yeni teşvik ile ilgili sinyal vermemesinin yatırımcıyı hayal kırıklığına uğratması ile Avrupa hisse senetleri son üç günde ilk kez geriledi.

Fransa'nın en büyük telkomünikasyon ekipmanları sağlayıcısı Alcatel-Lucent SA ikinci çeyrekte zararı açıklamasının ardından hisseleri son 14 yılın en çok düşüşünü gösterdi. Wolseley Plc ise Fransa'daki birimin zarar yazdığını belirterek satabileceğini açıklamasının ardından hisseleri yüzde 2 kaydı. CSR Plc hisseleri ise Samsung Electronics Co.'nun şirketin kablosuz teknolojisini satın almak üzere anlaştığını duyurmasının ardından yüzde 33 uçtu.

Stoxx Avrupa 600 Endeksi önceki kazançlarını erittikten sonra yüzde 0.3 kayıpla Londra'da yerel saatle 16.38'de 256.09 seviyesine geldi. Avrupa Merkez Bankası ile Çin Merkez Bankası'nın gösterge faiz oranlarını düşürürken Euro Bölgesi liderlerinin İspanyol bankaları için geri ödeme ve İtalya'ya yardım koşullarını kolaylaştırması ile gösterge endeksi hala daha bu yılın en düşük seviyesi olan 4 hazirandaki seviyeden yüzde 9.5 yukarıda seyrediyor.

Batı Avrupa'nın 18 ulusal gösterge endeksinin 9'u günü ekside kapattı. İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi yüzde 0.7 düşerken Fransa'nın CAC 40 Endeksi yüzde 0.3 geriledi. Almanya'nın DAX Endeksi ise pek fazla değişim göstermedi.

Fed başkanı Ben S. Bernanke işsizlikte kaydedilen ilerlemenin "endişe verici derecede yavaş" olduğunu belirterek Fed'in ekonomik canlanmayı sağlamak için daha ileri adımlar atmaya hazır olduğunu yinelerken spesifik araç adı telaffuz etmekten kaçındı.