Advertisement

Uluslararası piyasalar, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin, istihdam piyasası iyileşmezse, merkez bankasının büyümeyi desteklemek için adım atmaya hazır olduğunu söylemesinden olumlu etkilendi. ABD hisse senetleri erken saatlerdeki kayıplarını gerş alırken, emtia grubu yukarı yönde hareket etti. Dolar kazançlarını geri verdi ve ABD Hazine tahvilleri geri çekildi.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, yüzde 0.6 kadar aşağı yönde hareket ettikten sonra yüzde 0.5 yükselerek New York saati ile 12:55'te 1,359.95 puana çıktı. ABD para biriminin altı önemli para birimi karşısındaki seyrini gösteren Dolar Endeksi, seans içinde yüzde 0.6'ya kadar yükseldikten sonra kazançlarının bir kısmını geri verdi ve yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu. ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi iki baz puan yükselerek yüzde 1.49'a çıkarken, buğday, akaryakıt ve mısır, emtia endeksi S&P GSCI'ın yükselişini beşinci güne taşımasına ve son 11 haftanın en uzun süreli yükseliş dönemini yaşamasına öncülük etti.

ABD hisse senetleri seansın ilk bir saatinde, Bernanke'nin daha önceden hazırlanmış konuşmasında büyümeyi desteklemeye yönelik hiçbir şey söylememesinin etkisi ile değer kaybetti. Ancak Bernanke, senatörlerin sorularını yanıtlarken, ekonomik toparlanmanın hızına yönelik endişeleri konusunda işaretler vermesi ve enflasyonun ilave teşvikler için sorun teşkil etmediğini kaydetmesimin ardından hisse senetlerine alımlar geldi.

Boston'da LPL Financial Corp. şef piyasa stratejisti Jeffrey Kleintop, üçüncü tur parasal genişlemeyi işaret ederek, "Bernanke'nin ekonomi konusundaki olumsuz değerlendirmesi, QE3'ün yakında geleceği izlenmini yarattı" dedi.

Bernanke'nin bugünkü yorumları, dün perakende satışlar verisinin beklenmedik bir düşüş göstermesinin ve bugün açıklanan verinin ABD'de enflasyonun kontrol altında olduğunu göstermesinina rdından geldi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Temmuz 2012 Salı, 21:54 Misafir iran petrol satıyo dıye petrol fıyatını dusurdun sımdıde altın satıyo dıye altına vuruyon bernanke nedır bu ıran dusmanlıgı