Advertisement

ABD'nin en büyük kreditörü Çin'in elindeki ABD Hazine tahvillerinin miktarı Mayıs ayında, ABD ekonomisindeki yavaşlama işaretleri ve Avrupa'daki krizin derinleşmesi ile birlikte, son altı ayın en yüksek seviyesine çıktı.

ABD Hazine Bakanlığı'nın verilerine göre, Çin'in elindeki ABD borçlanma kağıdı miktarı Mayıs ayında yüzde 0.4 artarak 1.1696 trilyon dolara çıktı. ABD'nin ikinci büyük kreditörü japonya'nın elindeki tahvil miktarı ise yüzde 1.4 artarak, 1.052 trilyon dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Yabancıların net ABD Hazine tahvili alımları ise Mayıs ayında 54.2 milyar dolar ya da yüzde 1 artışla 5.264 trilyon dolar oldu.

Hong Kong'da SinoPac Asset Management fon yöneticilerinden James Su, "Çin açısından, ABD Hazine tahvilleri, Avrupa varlıklarını tutmaya göre çok daha az riskli" dedi ve "Bu durum ayrıca, Çin'in ABD'ye ihracatının Avrupa'ya göre daha güçlü olması ile de bağlantılı" değerlendirmesinde bulundu.

Yatırımcılar Mayıs ayında, İspanya bankalarına olası yardımının konuşulması ve Yunanistan'da kurtarma paketine muhalif partilerin seçimi kazanacağı endişeleri ile ABD Hazine tahvillerini güvenli liman olarak görmeye devam ettiler.