Advertisement

Uluslararası piyasalar, Çin ve ABD'nin ekonomiyi canlandırmaya yönelik ilave tedbirlere gideceği algısıyla hareket ediyor. Bakır fiyatları son üç günde ilk kez yükselirken, Asya para birimleri değer kazandı. Petrol değer kaybederken, kamu hizmet şirketleri ve Çinli gayrımenkul şirketlerinin hisselerine satışlar geldi.

Londra Bakır kontratı, Tokyo saati ile 13:39'da yüzde 0.5 yukarıda seyrediyordu. Güney Kore para birimi won ve Malezya parası ringgit yükselişlerini dördüncü güne taşırken, dolar euro karşısında son bir haftanın en düşük seviyesi yakınında kaldı. Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 düştü ve MSCI Asya Pasifik Endeksi fazla bir değişiklik göstermedi.

Bugün Temsilciler Meclisi'nde de konuşacak olan Fed Başkanı Ben S. Bernanke, Senato Bankacılık Komitesi'nde dün yaptığı konuşmada, politika yapıcıların, ilave tahvil alımlarını da içerebilecek ek gevşeme seçenekleri üzerinde çalışmakta olduğunu söyledi. Analistlere ve devlet tarafından yönetilen medyaya göre, Çin Devlet Konseyi, bugünkü toplantısının ardından, büyümeyi desteklemeye yönelik tedbirler açıklayabilir. Çin Başbakanı Wen Jiabao, dün yaptığı açıklamada, istihdam durumunun çok daha "zorlu" olacağını söyledi ve bu açıklama, 2009 yılından bu yana görülen en zayıf ekonomik büyümenin işten çıkarmaları artıracağı endişelerini güçlendirdi.

Sydney'de Kapstream Capital Pty kurucusu Kumar Palghat, Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, "Ekonomi yavaşladığında ve istihdam yeterince artmadığında, Fed'in mucizelerle ortaya çıkması bekleniyor" dedi ve "Avrupa da ayrıca ABD'yi yavaşlatıyor. Bu yardımcı olmuyor. Fed ne isterse yapmaya çalışabilir, ancak istihdam artışı güçlü olmayacak" şeklinde görüş bildirdi.