Advertisement

SCHRÖDINGER BERNANKE

Piyasa oyuncuları hem olan hem de olmayan parasal genişlemeyi yaşadılar. Senatörlerin önünde yaptığı konuşmada ekonomik gelişmelere dikkat çeken ve konuşmanın başlığı ile uyumlu şekilde 6 aylık ekonomik değerlendirme yapan ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Bernanke özellikle aşağı yönlü risklere dikkat çekti. İstihdamda istenilen seviyeye çıkılamadığını ve toparlanmanın hala daha desteğe ihtiyaç duyar vaziyette olduğunu vurguladı. Konuşmadan yeni çıkarımlar arayan ancak bulamayan piyasa katılımcıları ABD Doları’na talep gösterdiler ve riskli varlıkları satmaya başladılar. Soru & Cevap kısmı ise boğaların geri dönüşü olarak grafiklere yansıdı.

Bankalara uygulanan borç verme işlemindeki iskonto faizinin düşürülmesi, aşkın rezervlere faiz ödenmesinin kaldırılması ve hazine ya da mortgage’a dayalı bonolarda alım yapılması gibi seçeneklerin tartışıldığını ancak bir karara varılmadığını açıklayan başkan bunun için gerekli şartların oluşması halinde şartını da ekledi. Bunun için gerekli şartların emek piyasasında bozulma, uzun vadeli tüketici enflasyonu hedeflerinin altında gerçekleşmeler ve büyümede geri dönüş olduğu biliniyor. Bu ifadelerin ardından her seçenek masada yorumu yapan oyuncular satışları geri çevirdiler ve doları sattılar. Dolar Endeksi yeşil bölgede ve 83 seviyesinin üstünde. Diğer yandan Goldman Sachs (GS) gibi banka bilançoları banka hisselerini olumlu etkilerken bu hisseler ortalama % 1’den fazla yükseldiler, GS günü % 0.3 artışla tamamladı. Bugün Bank Of America (14:00) ve kapanıştan sonra E-Bay, IBM, American Express bilançoları bekleniyor. S&P 500 Endeksi günü % 0.74 artışla 1.363 puandan tamamlarken vadeli işlemlerde endeks kontratları % 0.39 düşüşte.

ASYA’DAN EMTİAYA

FED mesajları Asya Kıtası’nı ikna etmeye yetmedi. MSCI Asya Endeksi % 0.5 değer kaybediyor. FED mesajlarında yeni hikaye görmeyen piyasa aktörleri hisse senetlerini satarken 10 Asya para biriminden oluşan Asya Dolar Endeksi ADXY % 0.05 düşüyor. Japonya’da son yapılan merkez bankası toplantısının tutanaklarından gevşemeye devam mesajı çıkarken, politika yapıcılar ekonomiyi desteklemek ve kuru stabil tutmak adına aksiyona devam edecekleri şeklindeki mesajı yinelediler. Dolar / Yen % 0.08 primli ve 79.00 sınırında. Nikkei 225 % 0.34 gerilerken Çin’de işler farklı. Başbakan Wen Jiabao ülkedeki iş gücü piyasasının çok karmaşık olabileceğini ve bu yüzden önlemlere devam edileceği mesajını aktardı. Şanghay Bileşik Endeksi % 0.88 geriliyor. En kısa zamanda bankalara uygulana zorunlu karşılıklarda indirim bekleyen yatırımcılar şu an bu gelişmeyi fiyatlamak yerine yavaşlama endişelerine prim veriyor.

Dünkü satışlara dayanan ve 83 seviyesini koruyan Dolar Endeksi emtiayı aşağı çekiyor. Genişleme umudunu bugüne taşıyamayan boğalar değerli metallerin gerilediğine şahit oluyorlar. Spot altın ons başına 1.578 dolara inerken nakit gümüş ons başına 27.1950’de. Yılın kazananları olarak ekranlara yansıyan tahıllarda bugün geri çekilmeler hakim. Mısır ve soyada sınırlı satışlar yaşanırken buğday CBOT’de % 0.73 düşüşte. Çin’den gelebilecek genişleyici önlem beklentisi ve yavaşlama uyarıları arasında kalan COMEX en yakın vadeli bakırda yatay seyir görülüyor. Diğer yandan Çin’de konut fiyatları 8 ay sonra dengelenmiş durumda. Mayıs – Haziran arasında konut fiyatlarında Çin genelinde değişim yaşanmadı.

NE BEKLENİYOR?

ABD bilanço rakamlarıyla beraber Bernanke’nin Cumhuriyetçi ağrılıktan oluşan senatörlerin önünde yapacağı konuşma bekleniyor. Bu kez özellikle LIBOR skandalına ilişkin açıklamalar takip edilecek. Avrupa’da ise gözler Eylül ayına kadar köprü kredi bulup Hazine’yi su üstünde tutmak isteyen Yunanistan’da olacak. Diğer yandan 2.25 milyar euro değerinde canlandırma paketi açıklayan İrlanda’nın planının detayları izlenecek.

Yurt içinde önemli bir veri bulunmazken, yurt dışında şekillenen risk iştahı takip edilecek. İMKB 100 Endeksi dünü 1 milyar dolar işlem hacmini aşamayarak ve 202 puan düşüşle % 0.32 gerileyerek 62.472’den tamamladı. Banka hisseleri göreceli zayıf kalırken faiz cephesinde aşağı yönlü ralli devam ediyor. Gösterge niteliğindeki faiz % 7.89’a indi. Dolar / TL güne 1.8072’den başlıyor. Sepet Kur 2.0131’de.

Gökhan Şen

Bloomberg HT
Araştırma Müdür Yardımcısı

gsen@bloomberght.com
gsen@bloomberg.net

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Temmuz 2012 Çarşamba, 10:16 Misafir bernanke nin kongre konuşması seçim öncesine geldiği için mi böyledir bilmiyorum ama bu kadar çok konuşup ta hiçbir şey söylemeyen adam moduna düştü bence. ve bana göre bu bilinçli bir tavır seçim öncesi hükümet ya da muhalefet adaylarına yönelik bir avantaj/dezavantaj kozu vermedi sanırım. ama bernake ye bakarak bir şey yorumlamak imkansız.
18 Temmuz 2012 Çarşamba, 09:54 Misafir bernanke parasal genişlemenin işe yaradığını söylemiş. qe3 için öncesinden bir zemin hazırlama, parasal genişleme için yol yapma gibi geldi bana. bence qe3 gelecek ama piyasaların beklentilerini karşılar mı bekleyip göreceğiz. tabiki göle su gelene kadar kurbağanın canı çıkmaz ise. muhtemelen fed kurbağanın canı boğazına geldiğinde suyu bırakacaktır?!