Advertisement

Yıldız: Enerji, Türkiye'den daha hızlı büyüyor

Yıldız: Enerji, Türkiye

Enerji ve Tabii Kaynaklar Yıldız, enerji sektörünün, Türkiye'den daha hızlı büyüdüğünü söyledi

24 Temmuz 2012 Salı, 07:26 Güncelleme: 24 Temmuz 2012 Salı, 07:27

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (MÜSİAD) düzenlediği iftar yemeğinin ardından konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı TanerYıldız, Türkiye'nin şu anda büyüme rakamlarının tartışıldığını anlatarak, şunları aktardı:

''Global krizin en az hasarla atlatılabilmesini teminen teknik, idari ve sosyal birçok önlemler alındı. Hamdolsun, ülkemiz hızla büyümesine devam ediyor. MÜSİAD'ın her seçimde kendini yeniliyor olması gibi ülkenin de daha ileriye götürülebilecek bir yapı içerisinde ortaya koyabileceği çok fazla konu var. Dünya büyüyor ama Türkiye dünyanın büyüme hızından daha fazla büyüyor. Türkiye'miz büyüyor ama enerji sektörü Türkiye'nin büyüme hızından daha fazla büyüyor.

Geçtiğimiz 2011 yılı Haziran ayına göre 2012 Haziran ayı yüzde 11,8'lik büyümeye karşılık geldi. Şu anda Türkiye'de enerji sektörü yüzde 10'ların üzerinde büyümeye devam ediyor. Bu ay tüketim eğrilerine baktığımızda son 3 hafta içerisinde 4 defa kendini yenileyen ve Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamlarını bulan bir merhaleye geldik. Hala arzımız talebimizden daha fazla.

Başbakanımızın bu ülkenin tüm sektörlerin başına konması gereken siyasi istikrarın sürdürülebilirliğini teminen, hangi sektör olursa olsun o ülkenin siyasi istikrarının büyüklüğü, bütün sektörlerin büyüklüğünden daha fazladır. Siyasi istikrarın sürdürülebilirliğinden daha kıymetli bir kalem daha yoktur. O yüzde 2023 hedeflerinde Türkiye'nin GSYH'nın en az yine 3 katına ve enerjisinin bulunduğu noktayla ilgili tam 2 katına çıkarma çalışmaları devam ediyor.''

''Türkiye beyni, zihni, vicdanı, basireti ve ferasetiyle büyüyor''

Yıldız, hiçbir zaman bıkkınlığa, durgunluğa kapılmaya gerek olmadığını dile getirerek, ''İster özel sektörde olalım ister kamuda... Türkiye'nin gelişmesine ve ilerlemesine mutlaka bir katkı ortaya koymamız lazım. Türkiye yalnızca ekonomisi, idaresi, siyasetiyle değil, beyni, zihni, vicdanı, basireti ve ferasetiyle büyüyor. Hiçbir obez büyümeye gerek kalmaksızın büyüyor'' diye konuştu.

Çocuklara daha güzel bir Türkiye bırakmak adına hep beraber gayret edileceğini belirten Yıldız, Türkiye'nin gelişmesine şu ana kadar katkıda bulunan bütün MÜSİAD'lılara teşekkürlerini iletti.

Diğer konuşmacılar

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu da, Ramazan ayını zengin-fakir bütün Müslümanlar'ın birlikte oruç tuttuğu, manevi değerlere yaklaştığı, inançlarına sarıldığı ve mana dolu bir iklim olarak tanımlayarak, ''Rabbim bu ayın sonunda hepimizi kurtuluşa erenlerden eylesin'' dedi.

Kavranoğlu, kendisinin de MÜSİAD'ın içinden gelen biri olduğunu belirterek, MÜSİAD'ın, Anadolu insanının Türkiye ekonomisine katkı yapmasının bir sembolü olduğunu söyledi.

''Bütün insanlık için neler yapılabileceğini düşünmeliyiz''

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ise, Ramazan'ın, aynı zamanda hatalarla yüzleşme, kusurlardan arınma demek olduğunu belirterek, ''İyiliği, barışı, güzelliği paylaştığımız bir hayatı, bir sistemi, adaletle, merhametle, şefkatle kurmamız ve geliştirmemiz gerekiyor'' dedi.

Olpak, Somali, Myanmar, Suriye gibi yeryüzünde bir çok dertli ülke ve topluluk olduğunu söyleyerek, ''Kendi halimize şükrederken, bütün insanlık için esenlik ve barış adına neler yapılabileceğini, bir kere daha düşünmeliyiz'' diye konuştu.

Büyük iftar programlarına öncülük etmiş bir kurum olarak MÜSİAD'ın insanların bir araya gelmesine, Ramazan ikliminin insanlara aktarılmasına, ruhani bir atmosferin paylaşılmasına ve sosyal bir kaynaşmanın yansımasına katkı sağladığını ifade eden Olpak, Türkiye'nin son 10 yılda birçok alanda büyük sıçramalar gerçekleştirdiğini, gerek ekonomide, gerekse politik alanda birçok eşiğin aşıldığını, ancak bugünlere de kolay gelinmediğini anlattı.

Olpak, bu zorlukların da bilinciyle, her kişi ve kurumun geldiği noktayla yetinmemesi gerektiğini aktararak, ''Kişi ve kurumlar rehavete kapılmamalı, kendini yenilemeli, gelişmelere ayak uydurulmalı'' dedi.

''Pekin, Washington, Cidde, Brüksel ve Addis Ababa'ya ofis açmayı planlıyoruz''

İçeride teşkilat yapılarını güçlendirirken, uluslararası etkilerini daha fazla artırmak için de çalışmalar sürdürdüklerini dile getiren Olpak, şunları kaydetti:

''Mevcut irtibat noktalarımızın yanı sıra Amerika, Pasifik, Avrupa, Kuzey Afrika, Sahra Altı ve Orta Asya olmak üzere 6 öncelikli bölgede çalışmalarımızı yoğunlukla yürüteceğiz. Bu doğrultuda, Pekin, Washington, Cidde, Brüksel ve Addis Ababa gibi noktalarda ofisler açmayı planlıyoruz. Bunun ilk adımını atarak, ABD için irtibat noktamızı belirledik. Diğer bölgelerle ilgili çalışmalarımızı da hızlandırıyoruz.

Ülkemizin hak ettiği konuma gelebilmesi, insanımızın temel hak ve özgürlüklerini, ekonomisi ve demokrasisi istikrar içinde, müreffeh bir Türkiye'de yaşayabilmesi adına, bundan sonra da yorulmadan çalışmaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.''

Bu arada iftara, İMKB Başkanı İbrahim Turhan, THY Genel Müdürü Temel Kotil, AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşcu, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş'ın yanı sıra MÜSİAD üyeleri katıldı.

Öte yandan konuşmaların ardından Bakan Yıldız'a, katkı ve katılımlarından dolayı teşekkür plaketi verildi.



ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 93.728 -0,52
USD/TRY 5,8657 0,71
EUR/TRY 6,5743 0,79
EUR/USD 1,1202 0,07
FAİZ 21,98 0,14
ALTIN/ONS 1.342,81 -0,28
BRENT 62,10 -0,06
© haberturk.com
Yukarı