Advertisement

Avrupa hisse senetleri Moody's'in, Almanya'nın kredi notu görünümünü düşürmesi ve ABD'nin Richmond bölgesinde bir imalat göstergesinin gerilemesi ile düşüşünü 3. güne taşıdı.

-Sigorta şirketleri zararda

Hazine Müsteşarlığı'nın raporuna göre, Türkiye'deki 59 şirketten 23'ü (17 hayat dışı, 1 hayat, 4 hayat/emeklilik şirketi ve 1 reasürans) 2011 yılı faaliyetlerini zararla kapattı. Rapora göre, 2011 yılında sigortacılık sektöründe toplam 17,2 milyar lira brüt prim üretimi gerçekleştirildi. Toplam primin 14,5 milyar liralık kısmı hayat dışı sigortalarda, 2,7 milyar liralık kısmı ise hayat sigortalarında üretildi.

-Altının gramı 92,90 TL'ye yükseldi

Altının onsu uluslararası piyasalarda TSİ 17.33'te yüzde 0.02 düşüşle 1,577.10 dolardan alıcı bulurken İstanbul Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 92,90 lira, Cumhuriyet Altınının satış fiyatı ise 623,00 lira oldu.

-Türkiye'nin en büyüğü Tüpraş

İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) ''Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu'' listesine göre, TÜPRAŞ, 27,4 milyar TL'lik üretimden satış rakamına göre en büyük sanayi kuruluşu oldu.

İSO'nun gerçekleştirdiği çalışmanın 2011 yılı sonuçları, Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük tarafından düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Üretimden satışlar rakamına göre TÜPRAŞ, 27 milyar 409 milyon 868 bin 901 TL ile sıralamada geçmiş yıllarda olduğu gibi ilk sırada yer alırken, ilk 5'te TÜPRAŞ'ı 8 milyar 533 milyon 757 bin 811 lira ile Ford Otomotiv, 7 milyar 357 milyon 961 bin 625 lira ile Oyak-Renault, 7 milyar 27 milyon 130 bin 941 lira ile Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ), 6 milyar 366 milyon 477 bin 476 lira ile TOFAŞ takip etti.

-Halkbank'ın net karı tahminleri aştı

2012 yılı İkinci çeyrek dönemi banka bilançolarının açılışını yapan Halkbank, açıkladığı net kar piyasayı pozitif anlamda şaşırttı. Analist tahminlerin ortalaması 617mln TL iken açıklanan net kar 709mln TL oldu. Yani analist beklentilerin sapma %15'e yakın gerçekleşti. Beklenmeyen bu sonuç ise tamamen çekirdek faaliyetlerden yani net faiz geliri ve net komisyon gelirlerinin beklentileri aşmasından kaynaklandı. Bir önceki çeyreğe göre %30 artış gösteren net kar, önceki yıl aynı döneme kıyasla %38 yükseldi. Özkaynak karlılığı ise çeyreksel bazda 3,5 puan artarak %27,5'e ulaştı.

-Gelişen piyasa hisseleri dalgalandı

Euro krizinin kötüleştiğine ilişkin endişelerin, Çin'in imalat görünümündeki iyileşmeyi gölgelemesi üzerine gelişen piyasa hisseleri kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldi.

Güney Koreli kimyasal üreticisi Honam Petrochemical Corp. yüzde 6.9 değer kaybetti. Hindistan'ın üçüncü büyük yazılım ihracatçısı Wipro Ltd., beklentinin altında kâr açıklamasının ardından 9 ayın en düşüğüne geriledi. Güney Kore'nin en büyük kablosuz operatörü SK Telecom Co., şirketin bazı telefon cihazlarındaki desteğinin, karın artacağı spekülasyonuna neden  olmasıyla yüzde 11 primlendi.

-Asya paraları zayıfladı

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin kötüleştiğine yönelik kaygıların riskli gelişen piyasa varlıklarının talebini azaltmasıyla Asya paraları değer kaybetti.

Endonezya rupisi 1 ayın en düşüğüne yakın seyrederken, Güney Kore wonu da 13 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesini test etti. Asya Borsaları Temmuz'dan bu yana en düşüğüne geriledi. Moody's'in dün bölgedeki mali krizin belirsizliği artırdığı gerekçesiyşe Almanya, Hollanda ve Lüksemburg'un kredi notunun görünümünü negatife çekti. Fed yöneticisi Sarah Bloom Raskin, politika yapıcıların önümüzdeki hafta yeni bir tur tahvil alım programını tartışacağını söyledi.

-Mısır ve soya fasülyesi rahatlattı

Mısır ve soya fasülyesi, Avrupa'da borç krizinin kötüleşmekte olduğu endişeleri ve ABD'de kuraklığın hakim olduğu bölgede bazı kısımlara yağmur yağacağı tahminleri sonrası, fiyatların rekor seviyelere çıkmasının ardından yatırımcıların karlarını realize etmek istemeleri ile de birlikte düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Aralık vadeli mısır kontratı Chicago piyasasında yüzde 2.1 düşerek kile başına 7.6925 dolara kadar indikten sonra, bir miktar toparlanarak Singapur saati ile 10:24'te 7.7375 dolara geldi. Mısır kontratları dün yüzde 1.32lük kayıpla kapatmadan önce, 8 dolara kadar çıkarak rekor seviyeye ulaşmıştı.

-Asya borsaları düşüşe ara verdi

Asya borsaları, Japonya Merkez Bankası Başkanı Masaaki Shirakawa ve Japonya Maliye Bakanı'nın yen yorumlarının Japon hisselerini desteklemesiyle son 8 haftanın en sert 2 günlük düşüşüne ara verdi. Hisseler daha erken saatlerde, Moody's'in Almanya'nın kredi notunu indirmesinin sonrasında düşmüştü.

Satışlarının yüzde 34'ünü Avrupa'da gerçekleştiren video oyunu konsolleri üreticisi Nintendo Co. yüzde 2.1'e varan kayıplarını telafi ederek yüzde 1.5 geriledi. Japonya'nın en büyük LCD ekran üreticisi Sharp Corp., geçtiğimiz çeyrekteki zararının 100 milyar yeni bulacağı haberinin ardından 1975'ten bu yana en düşük seviyesini kaydetti. Billabong International Ltd., TPG Capital'dan yeni teklif almasının ardından yüzde 21 değer kazandı.

 

Kapat