Advertisement

Alman Şansölye Angela Merkel'e çok yakın bir siyasi kaynağın açıklamasına göre Yunanistan, Euro Bölgesi'nde kalabilmek için ikinci bir borç yapılandırmasına ihtiyaç duyabilir.

Hristiyan Demokratik Birliği parlamento bütçe sözcüsü Norbert Barthle'in açıklamaları, kıdemli bir Alman görevlisi tarafından, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkmasıyla tetiklenebilecek bir çalkantıyı önlemek amacıyla ilave yardım yapılacağı konusunda ilk işaret.

Barthle bugün yaptığı açıklamada Yunanistan'ı Euro Bölgesi'nde tutmaları gerektiğini söyledi. "Eğer bir şey yapmak gerekiyorsa, yalnızca vergi ödeyenler değil, özel kreditörler de tekrar Yunanistan'a yardım etmek için işin içine girer, fakat ilk sefer de olduğu gibi sıkı şartlar altında" diyen Barthle, "Yunanistan kurtarma paketi ve özelleştirme şartları konusunda sorumluluklarını yerine getirmeli" diyerek sözlerini tamamladı.

Yunanistan'ın Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Komisyonu ve Uluslararası Para Fonu'ndan oluşan kreditör troykası bu haftayı Atina'da geçiriyor. Euro Bölgesi üyeleri Yunanistan'ın kurtarma hedeflerine ulaşacağına şüpheyle bakarken Almanya da dahil olmak üzere bazı bölge ülkeleri, Yunanistan'ın borç krizini atlatmayı başaramaması durumunda daha fazla fon tedarik etmeye şüpheyle yaklaşıyorlar.  

BU HABERE YORUM YAZ
 
25 Temmuz 2012 Çarşamba, 20:15 Misafir kaçın gemi batıyooooo