Advertisement

ABD vadeli endeksleri, Haziran ayında konut talebinin arttığını gösterebilecek veriler açıklanmadan önce yükselerek Standard & Poor's 500 Endeksinin (S&P 500) 3 günlük düşüşüne ara verebileceğini işaret etti.

Broadcom Corp. 3. çeyrek satışlarının beklentileri aşabileceği öngörüsünden sonra yüzde 2.3 yükselirken, Ford Motor Co. yüzde 2 değer kazandı. Apple Inc., kâr ve satışlarının beklentilerin altında kaldığını açıklamasının ardından Almanya'da yüzde 4.9 geriledi. Netflix Inc. ise bu sene müşteri sayısındaki büyüme hedefini yakalayabileceği konusunda şüpheler üzerine yüzde 19 değer kaybetti.

S&P 500 Eylül vadelileri yüzde 0.4 yükselerek New York saatiyle 07:26'da 1,344.70 puana çıktı. Endeks, Avrupa'daki borç krizinin derinleşeceği endişeleri ve Çinli bir Merkez Bankası danışmanının büyümenin yavaşlayacağına dair açıklamaları üzerine geçtiğimiz üç gün içerisinde yüzde 2.8 geriledi. Dow Jones Endeksi vadelileri 55 puan yükselerek 12,579 puana çıktı.

ETX Capital piyasa stratejisti Ishaq Siddiqi, Apple hisselerinin, şirketin kazancının beklentilerin altında kalmasıyla yüksek baskıyla karşılaşacağını söyledi. Siddiqi, "ABD'nin bugünki makro menüsünde tek ve en majör olay yeni konut satışı verileri olacak" dedi.

Ekonomistlerin bugün açıklanacak verilere yönelik tahminlerine göre ABD'de yeni konut talebi Haziran ayında büyük ihtimalle son iki yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Bloomberg News tarafından 74 ekonomistle yapılan bir anketteki ortalama sonuca göre konut alımları yıllık 371,000 oranına çıkarak Nisan 2010'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı ve bir önceki ayın yüzde 0.4 üzerinde kaldı.