Advertisement

JPMorgan Chase & Co. , müşterileri ile aksamaları önlemek için, bir ülkenin eurodan ayrılması durumunda tahvil işlemlerini yeniden başlatmaya olanak sağlayacak bir "acil durum" planı oluşturduğunu açıkladı.

Varlıklar bakımından en büyük ABD bankası JPMorgan, 17 üyeli euro bloğunun dağılmasının merkezi fikirleri olmadığını, ancak bu olasılığın, tahvil işlem aktivitelerinde aksamayı sınırlandırmak için prosedürler oluşturmaları için ikna edici olduğunu kaydetti.

Intrade.com'daki bahislere göre, bir ülkenin önümüzdeki bir yıllık sürede eurodan ayrılma olasılığı yüzde 53 ve 2014 yılı sonu içinse yüzde 63. El Confidencial'in bu hafta kaydettiği üzere, İspanya eurodan çıkışı gözardı etmiyor.

Londra'da JPMorgan'ın Avrupa faiz menkul kıymetler müdürü Carl Norrey, "Güçlü bir sisteme ve bir Pazar akşamı bir ülke euroyu terketme kararı alırsa, şokları emebilme yeteneğine sahip olmamızı sağlayacak bir acil durum çalışması yapmaktayız" dedi ve "Bir ülkenin eurodan çıkış olasılığı artık sıfır değil" değerlendirmesinde bulundu.

Euro Bölgesi'ndeki finansal kargaşa bu hafta, İspanya'nın özerk bölgelerinden biri olan Valencia'ın merkezi hükümetten kurtarma isteyeceğini açıklaması ve kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Investors Service'in Almanya ve Hollanda'nın "Aaa" olan kredi notunun görünümünü, bu ülkelerin diğer üye ülkelerin kurtarılmasına yardım etmek zorunda kalabileceklerini işaret ederek negatife düşürmesinin ardından daha da derinleşti.

İspanya ve İtalya tahvilleri, bu ülkelerin mali yardım çağrısında bulunabilecekleri endişeleri ile hızlı düşüşler gerçekleştirdi. İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bugün yüzde 7.751'e çıkarak euro döneminin en yüksek seviyesine ulaşırken, iki yıl vadeli İspanyol tahvillerinin faizi ilk kez yüzde 7 seviyesinin üstüne çıktı. Yunanistan, İrlanda ve Portekiz, borçlanma maliyetlerinin yüzde 7 seviyesini aşmasının ardından yardım istemek durumunda kaldı. 10 yıl vadeli İtalyan tahvillerinin faizi ise yüzde 6.71 ile 16 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.