Advertisement

ABD'de bugün açıklanan 1. el konut satışlarının beklenmedik bir şekilde düşük gelmesiyle, piyasalarda şirketlerin beklenenin üzerinde kâr etmesinin yarattığı yükselişler dengelendi. Ayrıca İngiltere'den gelen daralma haberleri de Avrupa'da aşağı yönlü hareket yarattı.

-Avrupa hisselerinde düşüşün 4. günü

Avrupa hisseleri, geçtiğimiz çeyrekte Birleşik Krallık ekonomisinin 3 yılın en fazla küçülmesini yaşadığını ve ABD'de 1. el konut satışlarının beklenmedik bir şekilde düştüğünü gösteren verilerin gelmesiyle 4. günde de değer kaybetti. Birleşik Krallığın en büyük telefon şirketi BT Group Plc. satışlarının düştüğünü gösteren verileri açıkladıktan sonra yüzde 3.4 geriledi.

Birleşik Krallık hükümetinin yenilenebilir enerjiye yaptığı destekleri revize etmesiyle yüzde 15 düştü. Daimler AG ise 2012 yılında faaliyet kârının azalmayacağını açıkladıktan sonra yüzde 4.1 sıçradı.

Stoxx Europe 600 Endeksi saat 16:30 itibariyle yüzde 0.1 değer kaybederek 250.26 puana geriledi. Endeks, Yunanistan'ın temerrüde düşeceği ve daha fazla İspanya bölgesinin Valencia gibi merkezi hükümetten kurtarma paketi isteyeceği endişeleriyle son dört günde yüzde 4.4 geriledi.

-IMKB günü yüzde 0,66 yükselişle kapattı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 Endeksi günü önceki gün kapanışına göre 404,28 puanlık yükselişle 61.707,54 puandan kapattı.

İMKB'de hisse senetleri ortalama yüzde 0,66 oranında değer kazanırken, toplam işlem hacmi 1,6 milyar lira oldu.

İMKB 100 Endeksi gün içinde en yüksek 61.845,72 en düşük 61.154,06 puanı görürken, bankacılık endeksi günü önceki kapanışa göre yüzde 0,88 oranında yükselişle 122.313,30 puandan kapattı.

-ABD konut satışlarında beklenmedik düşüş

ABD'de birinci el konut satışları Haziran ayında beklenmedik bir şekilde iki yılın en yüksek seviyesinden düşerek konut sektöründe toparlanmanın düzensiz olacağını işaret etti.

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada konut alımları bir önceki aya göre yüzde 8.4 düşerek yıllık 350,000'e indi ve Ocak ayından beri en düşük seviyeye gerilemiş oldu. Bloomberg News anketine katılan 74 ekonomistin tahminleri ortalaması 372,000'di. Bu düşüşün öncülüğünü ise yüzde 60'lık gerilemeyle Kuzeydoğu yaptı.

Fiyatların ve mortgage oranlarının çekiciliğine rağmen iş sektöründeki yavaş ilerleme ve arz sıkıntısı konut sektörünü durağanlaştırıyor olabilir. Fed Başkanı Bernanke de konut sektörünün "ılımlı" bir şekilde toparlandığını söylese de alıcılar hala engellerle karşılaşıyorlar.  

-Kapasite kullanımı yüzde  74,8

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre 0,6 puan azalarak, yüzde 74,8 seviyesinde gerçekleşti.

Merkez Bankası tarafından düzenlenen ve temmuz ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 590 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayinde kapasite kullanım oranı sonuçları açıklandı.

Buna göre, geçen yılın temmuz ayında yüzde 75,4 olan kapasite kullanım oranı, 2012 Temmuz ayında yüzde 74,8 olarak belirlendi. Kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0,2 puan arttı.

-Endişe hali Asya paralarını zayıflattı

Euro krizinin derinleşmesiyle yatırımcıların riskli gelişen piyasa varlıklarından uzaklaşması üzerine Asya paraları, Güney Kore wonu öncülüğünde düşüş kaydetti.

Won, merkez bankasının, tüketici güveninin son 5 ayın en zayıf seviyesine gerilediğini açıklamasının ardından 1 haftanın en düşük değerini kaydetti. Tayvan doları, Yunanistan'ın borç azaltma hedeflerini tutturamayacağı spekülasyonu üzerine 6 ayın en düşüğüne gerilerken, yuan da IMF'nin, Çin ekonomisi karşısında ciddi aşağı yönlü risklerin bulunduğunu söylemesinin ardından Eylül'den bu yana en zayıf düzeyine işaret etti.

-Apple yatırımcıları üzdü

Tüketicilerin iPhone'un yeni modelini beklemesinden ötürü düşen iPhone satışlarının etkisiyle Apple Inc.'in kâr ve satışları 2003'ten bu yana 2. kez beklentinin altında gerçekleşti.

Dünyanın en değerli şirketi Apple'ın net geliri 30 Haziran'da sonlanan çeyrekte yüzde 21 kazançla 8.82 milyar dolara çıktı; hisse başı kâr 9.32 dolar oldu. Şirketin satışları ise yüzde 23 artışla 35 milyar dolara yükseldi. Analistler, hisse başına 10.37 dolar kâr olmak üzere, satışların 37.2 milyar dolara ulaşmasını bekliyordu. Apple'ın hisseleri geç seansta yüzde 6 değer kaybetti.

-Altının gramı 93,80 TL oldu

İstanbul Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 93,80 lira, Cumhuriyet Altınının satış fiyatı ise 630,00 lira oldu.