Advertisement

Avrupa'daki borç krizinin ihracat taleplerini düşermesi ve zayıflayan güvenin etkisiyle Güney Kore ekonomisi neredeyse son 3 yılın en düşük hızında büyüdü.

Güney Kore Merkez Bankası, Asya'nın en büyük dördüncü ekonomisi Haziran'da sonlanan 2. çeyrekte yıllık bazda yüzde 2.4 büyüme kaydetti. Bloomberg News'in anketine katılan 15 ekonomistin medyan tahmini büyümenin yüzde 2.5 olarak gerçekleşeceği yönündeydi. Güney Kore ekonomisi 2. çeyrekte, bir önceki çeyrekten ise yüzde 0.4 büyüme kaydetti.

Avrupa'daki borç krizi ve Çin'deki yavaşlama Asya'yı olumsuz etkileyerek politika yapıcıları ekstra gevşemeye gitmek zorunda bırakıyor. Kore Merkez Bankası Başkanı Kim Choong Soo dün Güney Kore'nin hız kestiğini açıkladı ve HSBC Holdings Plc de merkez bankasının 12 Temmuz'da faiz indirimi yapacağını öngördü.

Avrupa'dan gelen büyük dalganın Asya'yı vurduğunu ve birçok  politika yapıcıyı "çaresiz" bıraktığını söyleyen Hyundai Securities Co.'nun kıdemli ekonomistlerinden Lee Sang Jae, liderlerin küresel resesyonu önlemek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını, ancak mali borç krizi için yapılabileceklerin sınırlı olduğunu belirtti.