Advertisement

Uluslararası Para Fonu'nun Çin temsilcisi Il Houng Lee, Çin'in daha fazla parasal teşvik ya da harcamayı artırmaktan, mevcut önlemlerin büyümeye desteklemeye yeterli olmasından ötürü kaçınabileceğini savundu.

Pekin'deki ofisinde röportaj veren Lee, para poltikası duruşunu çok daha "esnek" hâle getirmiş olan Çinli yetkililerin, büyük ihtimalle önlemleri şu hâlinde bırakacağını belirterek, Pekin Hükümeti'nin bu yılın bütçesinden feragat edebileceğini söyledi.

Lee'nin açıklamaları, geçtiğimiz hafta Çin'in büyüme tahminini düşüren IMF içerisindeki, dünyanını en büyük ikinci ekonomisinin bu yılın ikinci yarısında hızlanacağı konusundaki güvenini yansıttı. Başbakan Wen Jiabao'nun hükümeti, 6 çeyrektir görülen yavaşlamayı kontrol altına almak üzere 1 ay içinde 2 faiz indirimi yaptı ve yatırım planlarının onayına hız verdi.

Çin hükümetinin genel olarak aldığı önlemlerin yeterli olduğunu savunan Lee, bu durumun korunacağını öngördü. Lee, "Yetkililer, küresel kriz sonrasındaki seviyelerde olmasa da, kredi büyümesindeki artışa büyük ihtimalle izin verecektir" dedi.