Advertisement

ABD petrol arzının yükselmesinin dünyanın en büyük ekonomisinde talebin teklediğine dair işaret etmesi ile petrol New York'ta son üç günde ilk kez düşüşe geçti.  

Petrol vadelileri dünkü yüzde 0.5 yükselişi eritmesinin ardından yüzde 0.7 değer kaybetti. ABD Enerji Bakanlığı verilerine göre ham petrol stokları geçtiğimiz hafta beş haftada ilk yükselerek 2.7 milyon varil tırmandı. Bloomberg News anketine göre arzın 1 milyon varil düşeceği tahmin ediliyordu. Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasına göreyse haziran ayı yeni konut satışları beklenmedik şekilde iki yılın yükseğinden düştü. 

 

NYMEX elektronik işlemlerdeki eylül teslimli ham petrolün varili 59 sent kadar düşüşle 88.38 dolar oldu ve Singapur'da yerel saatle 13.26'da 88.56 dolara geriledi. Petrolün kontratı dün 47 sent yükselişle 20 temmuz tarihinden beri en yüksek seviye olan 88.97 doları bulmuştu. Petrol fiyatları bu yıl yüzde 10 aşağıda seyrediyor.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki eylül teslimli brent petrolün varili 59 sent kadar düşüşle 103.79 dolara geriledi. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına spredi dünkü yedi haftanın en genişi olan 15.41 dolardan 15.43 dolara genişledi.