Advertisement

Fanuc Corp.'un beklentinin üzerinde kâr açıklamasıyla kazançlara ilişkin iyimserlik arttı; Japon hisseleri 5 gündür ilk kez primlendi. Uluslararası Para Fonu IMF'nin, Çin'in daha fazla gevşemeden kaçınabileceği açıklaması ise kazançları sınırladı.

Dünyanın en büyük robot üreticisi Fanuc, ilk çeyrekte net kârının arttığını açıklamasının ardından yzüde 4.7 değer kazandı. Satışlarının yüzde 20'sini Çin'de kaydeden elektronik üreticisi Sharp Corp. yüzde 3.1 düştü. Olympus Corp., Teruma Corp.'un şirketle birleşmek için harekete geçmesinin ardından Nikkei 225 Endeksi'ndeki yükselişe öncülük etti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.4 kazançla 8,399.24 puana yükselirken, geniş kapsamlı Topix Endeksi de yüzde 0.6 artışla 710.76 puana çıktı. Topix Endeksi'nde değer kaybeden hisselerin 2 katı oranında hisse değerlendi.

2012'nin ilk mali çeyreğinde büyük ihtimalle kurumsal Japonya'nın kârına ilişkin ilk pozitif sonuçların alınacağını öngören Goldman Sachs Group Inc.'in baş Japonya stratejisti Kathy Matsui, "Bir yanda küresel ihracatçı şirketler tarafında aşırı zayıflık varken, diğer tarafta iç talep merkezli şirketlerde güçlü kazançlar görülecek" dedi.

Topix Endeksi ABD, Çin ve Avrupa'ya ilişkin endişelerin etkisiyle 27 Mart'ta kaydettiği bu yılın en yükseğinden yüzde 19 gevşedi. Endeksteki hisseler, defter değerlerinin 0.8 katından fiyatlanıyor. Bu oran Standard&Poor's 500 hisseleri için 2.1 ve Stoxx Europe 600 hisseleri için 1.4 katında bulunuyor.