Advertisement

AVRUPA’DA YİNE ESM

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Nowotny dün yaptığı açıklamada Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) için bankacılık lisansı tartışmasının devam ettiğini açıkladı. Önceden de gündeme getirilen ancak Almanya’nın başını çektiği bir grup tarafından reddedilen bu önerinin yeninden konuşulması heyecan yarattı. Yıllar içinde sermayelendirilecek olan ESM’nin tam kapasite çalışsa bile olası stres durumunda endişeleri gideremeyecek kadar küçük olduğu endişesi yatırımcılar ürkütüyordu. Lisansın alınabilmesi halinde fon ECB’yi kullanarak atış gücünü artırabilecek. Açıklamaların ardından risk iştahı tersine dönerken Euro / Dolar 1.2150’yi aştı. Daha önce mevduata faiz ödenemeyeceğini de önceden açıklamış olan Nowotny’nin sözleri yakından takip ediliyor. Gelecek hafta yapılacak olan ECB toplantısı ve sonrasındaki Başkan Draghi konuşması daha da önemli hale gelmiş oldu.

Diğer haberlerde, Avrupa Komisyonu İspanya’ya yapılacak banka yardımını onayladı. Eylül ayında bitecek olan İspanyol banka stres testi sonrasında bankalara sermaye akmaya başlayacak; Bankia’nın da içinde bulundupu 4 bankaya ise acil sermaye enjeksiyonu yapılacak. % 7.7 bileşiği aşarak Euro Bölgesi rekoru kıran İspanyol 10 yıllıkları günü % 7.37’den tamamladı. Citigroup tarafından yapılan son tahminlere göre AB’de stres sürecek. Özellikle Yunanistan’ın son gelişmelerden sonra Euro Bölgesi’nde kalmasının zor olduğunu ve çıkış ihtimalinin % 90 olduğunu yazan raporun ardından Euro / Dolar rahatsız oldu ve gelen satışlar pariteyi 1.2144’e indirmiş durumda. Kıtanın birlik dışı ülkesi İngiltere ikinci çeyrekte % 0.7 daralarak % 0.2 seviyesindeki daralma beklentilerini de aştı ve şok bir küçülmeye imza attı. Zaten son iki çeyrektir daralmış olan ve teknik anlamda resesyonda olan ülkede Kraliçe’nin uğurlaması ve fazladan tatiller gibi gerekçeler küçülmeye açıklama getiriyor. Gelecek hafta yapılacak olan İngiltere MB (BOE) toplantısı da yakından izlenecek. Daha önce tahvil alım programını 375 milyar sterline çıkaran ve kredi vermeye hevesli bankalara destek program açıklayan BOE’nin tavrı yatırımcıların radarında.

ABD’DEN ASYA’YA

ABD’de Caterpillar ve Boeing karları beklentileri aşarken Dow Jones Sanayi Endeksi % 0.47 yükseldi, S&P günü ekside tamamlarken teknoloj ağrılıklı Nasdaq günü düşüşle tamamladı. Apple hisselerindeki gerilemeye parallel düşen endekste kapanış sonrası gelen Zynga karı da beklendi. % 50’ye yakın gerileyen hisseler Facebook’u da aşağı çekti. Kapanış sonrası işlemlerde % 42 gerileyen Zynga aynı zamanda Facebook üzerinden oynanan çoğu oyunun da yapımcısı. ABD endeksleri vadeli işlemlerde yatay seyrediyor. Dolar Endeksi 83.62 ile tepki vermeye çalışırken 10 yıllık ABD tahvilinin bileşik faizi % 1.4092’de ve yükselişte. Dün açıklanan yeni konut satışlarında beklentilerin aşılamamasının ardından hisse senetleri bugün de büyüme rakamına doğrudan katkısı olan Dayanıklı Tüketim Malı Siparişleri verisini izleyecek. Gelecek hafta yapılacak olan FED toplantısı da bu bölgenin umudu şeklinde takvimdeki yerini alıyor.

Asya’da kar rakamları yakından izleniyor. Çin’de şirket karları tatmin etmezken Şanghay Bileşik Endeksi % 0.06 düşüşte. Canlandırma paketi, merkez bankası desteği gibi beklentileri satın alan boğaların karşısında yavaşlayan global ekonomi çıkıyor. Japonya’da ise dünyanın en büyük robot üreticisi Fanuc karı sonrasında yükselişer var. Avrupa’ya ilişkin olumlu fiyatlamayı da yansıtan ülke hisseleri Nikkei 225’te % 0.77 yükselmiş durumdalar. MSCI Asya % 0.8 primli şekilde yolun devam ederken 10 Asya parasından oluşan JP Morgan – Bloomberg Dolar Endeksi % 0.03 primli.

İÇERİDE ENFLASYON RAPORU

Çeyreklik olarak açıklanan TCMB Enflasyon Raporu saat 10:00’da açıklanacak. Yıl sonu enflasyon tahminini % 6.5 olan orijinalinden daha aşağı revize edeceği düşünülen bankanın yapacağı tahmin yakından izlenecek. % 7.89’a inen 2 yıllık tahvilin faizi daha önceden satın aldığı bu gelişmenin hangi ölçüde olacağını izleyecek. Dolar / TL güne 1.8213’ten başlarken Euro / TL için bu oran 2.2127. Sepet Kur ise 2.0171’de. Avrupa’daki iyimser havayı satın alan İMKB’de karlar izleniyor. Halkbank karının beklentileri aşmasının ardından Şekerbank da ikinci çeyrekte 51 milyon TL olan net karı beklentilerini 59.9 milyon TL ile aştı. Dün ABD kapanışı sonrasında açıklanan Türkcell bilançosu ve CEO Ciliv açıklamaları gündemin diğer önemli şirket haberi olarak not edildi. 472 milyon TL olan analist tahminlerini aşarak 535 milyon TL net kar açıklayan şirketin yıl sonu tahminleri yönetim tarafından yukarı revize edildi. İçinde dağıtılmamış temettüleri de barındıran 6 milyar TL’lik şirket nakdinin bir bölümünün hisse geri alımında kullanılabileceği açıklandı. Günü % 0.66 artışla 61.707’den tamamlayan 100 Endeksin ilk önemli direnci 62.500’de bulunurken hafta başından bu yana alımların geldiği destek seviyeleri ise 61.400 ve 60.500 oldu.


Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü