Advertisement

Temel tüketim maddeleri üreticilerinin, yüksek kazanç tahminleriyle primlenmesiyle Çin Borsası artış kaydetti. Endeksteki emlak hisseleri ise hükümetin emlak kontrollerini sürdüreceği endişeleriyle düşüş kaydetti.

Wuliangye Yibin Co. ve Luzhour Laojiao Co., likör şirketlerinin ilk yarıda karlarının artacağı spekülasyonu üzerine kazanç sağladı. Hunan Valin Steel Co., China News Servise'in Hunan eyaletindeki Changsha şehrinin büyümeyi desteklemek için büyük yatırım projelerini destekleyeceğini söylemesinin ardından 1 ayın zirvesine tırmandı. China Vanke Co. ise, Xinhua Haber Ajansı'nın, Çin'in, yerel hükümetlerin emlak kontrollerini zayıflatacak parasal gevşeme hamlelerini önlemesi gerektiğini yazması üzerine imar şirketleri arasındaki düşüşe öncü oldu.

Pekin hükümetinden daha fazla teşvik bekleyen Zheshang Securities Co.'nun stratejistlerinden Wang Weijun, piyasa beklentisinin zayıf olduğunu ve yatırımcıların karamsarlıktan sıyrılmalarının zaman alacağını söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 kazançla 2,140.50 puana çıktı. Endekste değer kaybeden her 5 hisseye karşılık 9 hisse değer kazandı. CSI 300 Endeksi yüzde 0.3 artışla 2,365.16 puana ulaştı. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.3 geriledi.

Şanghay endeksi, ekonomik yavaşlamanın derinleştiği endişeleriyle 2 Mart'ta kaydettiği 2012 zirvesinden yüzde 13 düşerek, Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyelerine yaklaştı. Endeks, tahmini kârın 9.5 katından fiyatlanıyor.

İlgili makale için tıklayınız...