Advertisement

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, vergisinin 3 kat artırılması durumunda 10 numara yağ sorununun çözüleceğini bildirdi.

Palandöken, yazılı açıklamasında, TESK Yönetim ve Denetim Kurullarıyla birlikte Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e yaptıkları ziyaret sırasında, ülke ekonomisine zarar veren ve vergi kaybına yol açan 10 numara yağ sorununu gündeme getirdiklerini kaydetti.

Palandöken, ''10 numara yağdan elde edilen standart dışı yakıt araçların erken yıpranmasını hızlandırıyor ve çevreye zarar veriyor. Sektör içinde haksız rekabete yol açıyor. En önemlisi zaman zaman meydana gelen kazalarda da büyük tehlike oluşturuyor'' dedi. 10 numara yağ satışının önlenmesi için vergisinin 3 kat artırılmasını isteyen Palandöken, verginin artırılması ile 10 numara yağdan elde edilen yakıt ile mazot fiyatı arasında fark kalmayacağından 10 numara yağın piyasadan silinip gideceğini sonucunda, eldeki stoklar tükenince yeni üretimde arada fiyat farkı kalmayacağından 10 numara yağın yakıt olarak kullanılamayacağını ve piyasadan silineceğini kaydetti.

Palandöken, ''Taşımacılığın en büyük maliyeti akaryakıt olduğundan fiyatlarının sürekli artması ile 10 numara yağın kullanımı da artmaktadır. Haksız rekabetin önlenmesi için verginin 3 kat artırılmasını ve satış denetiminin de sürekli olarak yapılmasını istedik'' ifadelerini kullandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Temmuz 2012 Perşembe, 13:50 Misafir bu bir çözüm önerisi değildir. hepimizden çok bu ürünü kullananlar biliyor, 10 numara yağın çevreye ve araca zararlı olduğunu ancak insanlar bunu mecburiytten kullanıyor. madem bir fikir sunacaksınız tüketiciyi de mağdur etmeyecek bir fikir sunun.
26 Temmuz 2012 Perşembe, 12:24 Misafir sayın esnaf başkanı petrol kartellerinin yanında değil tüketicinin yanında yer al.devlete de ki:akaryakıt fiyatlarını düşürün 10 numara yağ kullanımı biter......
26 Temmuz 2012 Perşembe, 10:35 Misafir kayseri de belediye arabalarından çıkan simsiyah dumanlar demek ki yağın ne kadar çok kullanıldığının göstergesi. yazık çevreyi çok kirletiyorlar.