Advertisement

Asya ve Avrupa'da büyümenin yavaşladığına işaret eden verilerin ardından daha fazla teşvik beklentisinin artması üzerine Asya paraları değer kazandı.

Tayvan doları 6 ayın en düşüğünden geri sıçrarken, Çin'in yuanı, ABD'de yeni konut satışlarının düşmesinin ardından Eylül 2011'den bu yana kaydettiği en zayıf düzeyden yükseldi. Güney Kore ekonomisi geçtiğimiz çeyrekte son 3 yılın en yavaş büyümesine işaret etti. Filipin pezosu, bugünkü faiz kararının öncesinde primlendi.

Piyasanın, büyüme karşısındaki risklerin kontrol altına alınması için politika yapıcılardan beklenen hamlelere olumlu tepki verdiğini belirten Credit Suisse Group AG'nin stratejistlerinden Ashish Agrawal, Kore, Çin ve Hindistan'ın parasal gevşemeyi sürdürmesinin beklendiğini söyledi. Agrawal, düşük enflasyonun Filipinlerin de büyüme görünümündeki kötüleşmeye karşı harekete geçmesini elverişli hale getireceğini ifade etti.

Won, dolar karşısında yüzde 0.4 değer kazanarak 1,146.78 seviyesine çıktı. Tayvan doları, Filipin pezosu ve Malezya ringgiti ise yüzde 0.2'şer güçlenerek sırasıyla 30.143, 42.085 ve 3.1687'ye yükseldi.

Asya paralarının göstergesi Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi artış kaydetti. Endeksin 60 günlük volatilitesi yüzde 3.77'de kaldı. MSCI Asya Pasifik Endeksi 5 günden bu yana ilk kez yükselerek yüzde 0.5 kazanç sağladı.