Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Telefonica SA ve Alcatel-Lucent SA gibi şirketlerin karlarını açıklamaları ile birlikte durgun seyrediyor. ABD endeks vadeli kontratları da fazla değişmezken, Asya hisse senetleri değer kazandı.

Avrupa'nın en büyük telefon şirketi Telefonica, temettü ödemesini askıya alması ve gelir tahminini düşürmesinin ardından yüzde 4.4 düştü. Alcatel-Lucent, 5,000 kişiyi işten çıkaracağını duyurması ve yılın ikinci çeyreğinde zarar etmesinin ardından yüzde 6.3'lük keskin bir düşüş gerçekleştirdi. Unilever, gelirinde artış olduğunu açıklamasının ardından yüzde 3.3 yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 yükselerek, Londra saati ile 08:01'de 250.56 puana çıktı. Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1'den az bir düşüş gösterirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi, beş günlük düşüşünü durdurarak yüzde 0.8 yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki 60 şirket bugün karlarını açıklayacak. Bloomberg News'un derlediği verilere göre, bu çeyrekte karını açıklayan 102 şirketin yüzde 47'si tahminlerden iyi kar elde etti.

Avrupa hisse senetleri dün, İngiltere ekonomisinin son üç yılın en hızlı daralmasını göstermesi, Almanya'da iş dünyası güveninin tahminlerden daha hızlı düşmesi ve ABD'de birinci el konut satışlarının beklenmedik bir şekilde azalmasının ardından düşüşünü dördüncü güne taşımıştı.

Bugün ABD'de TSİ 15:30'da açıklanacak olan Haziran ayı dayanıklı tüketim malları siparişleri verisinin yavaşlaması bekleniyor. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, kullanım ömrü en az üç yıl olan ürünlerin siparişlerinin, Mayıs ayındaki yüzde 1.3'lük artışın ardından Haziran ayında yüzde 0.3 artış göstermesi bekleniyor. Bugün ABD'de açıklanacak diğer verilerden işsizlik başvurularının yüksek seviyesini koruması beklenirken, askıda konut satışlarının daha yavaş bir hızda artması öngörülüyor.