Advertisement

ABD'de bugün açıklanacak olan verilerin ekonomik yavaşlama sinyallerine bir yenisini ekleyeceği beklentisi üzerine Fed'in parasal genişlemeye gideceği spekülasyonu arttı; dolar, yen karşısında 8 haftanın en düşüğünün yalnızca yüzde 0.3 uzağında seyretti.

ABD'de bugün açıklanacak olan dayanıklı tüketim malları ve bekleyen konut satış verilerinin yavaşlamaya işaret edeceği tahmin ediliyor. Ekonomistlerin İtalya'da perakende satışların düşmesini ve İspanya'da da işsizliğin artacağını beklemesiyle euro zayıfladı. Yeni Zelanda doları, ülkenin merkez bankasının faizleri sabit tutması ve Asya Borsalarındaki yükselişin riskli para birimlerinin taleplerini artırması üzerine değerlendi. Yen, daha erken saatlerde kaydettiği kazançları azalttı.

Fed'in yeni bir tur parasal genişleme açıklaması için en uygun zamanın Ağustos sonu olduğunu belirten Westpac Banking Corp.'un stratejistlerinden Imre Speizer, bunun piyasalar için dolar satma sinyali olacağını söyledi.

Dolar, yen karşısında 78.17 seviyesinde büyük değişiklik kaydetmedi. Dolar, yene karşı 23 Temmuz'da 77.94'ten 1 Haziran'dan b yana en düşük seviyesine işaret etmişti. Euro, dolar karşısında yüzde 0.1 değer kaybederek 1.2144'ten işlem gördü ve dün kaydettiği yüzde 0.8 oranındaki ralliye ara verdi. Euro, yene karşı ise yüzde 0.1 zayıfladı ve 94.93 düzeyine geri çekildi.

ABD'de dayanıklı tüketim malı siparişlerinin ve bekleyen konut satışlarının Haziran'da yüzde 0.3'er büyüme kaydettiği tahmin ediliyor.