Advertisement

Para yöneticileri, Avrupalı politika yapıcıların İspanya'nın borçlanma maliyetlerini aşağı çekmede yetersiz kalacağını düşünüyor.

2-, 5-, 10- ve 30 yıllık tahvillerinin getirisi bu hafta ülkenin özerk bölgelerini ve bankalarını desteklemek için kurtarma paketine ihtiyacı olacağı spekülasyonuyla euro dönemi rekorunu kırdı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) Avrupa Merkez Bankası'na İspanyol tahvillerini satın alma çağrısı yapmasına rağmen AllianceBernstein Ltd. ve M&G Group Plc gibi yatırımcılar, politika yapıcıların Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in toplam büyüklüğünün iki katındaki bir ekonomiyi kurtarma konusunda yetersiz olduğunu düşünüyor.

Öngörülememiş olan bu krizin çözümünün de öngörülemez olmasının gerektiğini belirten AllianceBernstein'ın Londra'daki Avrupa direktörü Arif Husain, "AMB ne yaparsa yapsın geçici olacak. Tüm sorun, şu an olan hiçbir şeyin ikna edici olmaması ve piyasalar da belirsizlikten nefret ediyor" dedi.

10 yıllık İspanyol tahvillerinin getirisi dün yüzde 7.751'e tırmanırken, 5 ve 30 yıllık tahvil faizleri de euro dönemi rekoru kırdı. İspanya'nın CDS'leri de tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Kurtarma paketinin çözüm olmadığını belirten Frankfurt Trust'ın analistlerinden Ralf Ahrens, Madrid hükümetinin, piyasayı ekonomik sorunlarını çözebileceğine ikna etmesinin gerektiğini söyledi. Ahrens, sorunun bir likidite problemi olmamasından ötürü, para basarak çözülemeyeceğini, bu sebeple AMB'nin yapacaklarının da sınırlı olacağını ifade etti.