Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, yetkilerin euroyu korumak için neye ihtiyaç duyuluyorsa yapmaya ve 17 üyeli euro bloğunu dağılma eşiğine getiren borçlanma maliyetlerindeki yükseliş için harekete geçmeye hazır olduğunun işaretini verdi.

Draghi, bugün Londra'da yaptığı konuşmada, yüksek borçlanma maliyetlerini işaret ederek, "Bu ülke primlerinin büyüklüğü, para politikası aktarma kanallarının işleyişine engel olduğu ölçüde, bizim yetkimiz içinde olacak" dedi ve "Finansal parçalanma ile uğraşmalı ve bu sorunları çözmeliyiz" şeklinde konuştu.

Draghi, "Kendi yetki alanımız dahilinde, AMB euroyu korumak için ne gerekiyorsa yapmaya hazır dedi ve "Bana inanın, bu yeterli olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Öte yandan, Başkan Draghi, eurodan geri dönülemeyeceğini söyledi.

Draghi, koruyucu duvarların geçmişe göre, işlemeye çok daha iyi hazır duruma geldiğini belirterek, "Eurodaki siyasi sermayeyi küçümsemeyin" dedi.

Draghi, "Euro Bölgesi insanların algıladığından çok daha güçlü" şeklinde görüş bildirdi.

Bu yorumlar, İspanya politika yapıcıların, yeniden güçlenen finansal kargaşanın ülke tahvillerinin faizlerini bu hafta euro dönemi rekor seviyelerine çıkarmasının ardından, Avrupa Merkez Bankası'na daha fazla çaba gösterme çağrısında bulunması sonrası geldi. İspanya tahvilleri Draghi'nin açıklamalarının ardından değer kazandı. 22 Temmuz'da yüzdee 7.69 ile rekor seviyeye çıkan İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, 14 baz puan düştü. Bu kağıdın faizi, Madrid saati ile 12:27'de yüzde 7.24 seviyesindeydi.

Draghi sonrası euro da sıçrama yaptı ve hisse senetleri değer kazandı. Avrupa ortak para birimi dolar karşısında, Draghi öncesi 1.2118 dolar seviyesinde seyrettikten sonra 1.2208 dolara çıktı. Stoxx 600 Endeksi yaklaşık yüzde 1 yükselerek 252.83 puana kadar çıktı.