Advertisement

Fransa'nın en büyük telefon şirketi Alcatel-Lucent SA, ikinci çeyrekte zarar açıklamasının ardından 5 bin kişilik istihdam kesintisine gitmeyi planlıyor. Şirketin CEO'su Ben Verwaayen, yeniden kâra dönmek için çabalarını artırıyor.

Alcatel, bugün yaptığı açıklamayla, istihdam kesintilerinin, 750 milyon euroluk tasarruf planının bir parçası olduğunu söyledi. İkinci çeyrekte 254 milyon euro zarar eden şirket, 5 çeyrekten bu yana ilk kez net zarar açıkladı ve net geliri yıllık bazda 43 milyon olarak gerçekleşti.

Yönetim giderlerinin azaltıp, arz zincirlerindeki sıkıntıları gidererek şirketin 2011'de 6 yılın ardından ilk kez yıllık net gelir sağlayan Verwaayen, istihdam kesintileriyle Alcatel-Lucent'i yeniden kârlı hâle getirmeye çalışıyor. Alcatel'in satışları, Asyalı rakiplerinden kaynaklanan rekabetten ötürü hızla düşüyor.

2006'da Alcatel SA ile Lucent Technologies Inc.'in birleşmesiyle kurulan Alcatel-Lucent, 17 Temmuz'da 2011'de yüzde 3.9 seviyelerinde olan kâr marjını, bu yıl artıramayacağını açıkladı. Şirketin hisseleri o gün yüzde 20 düşüş kaydetti.

Alcatel-Lucent geçtiğimiz hafta satışlarının yüzde 7.1 azalarak 3.5 milyar euroya gerilediğini açıkladı. Önceki yıl 87 milyon euro kar elde eden şirketin 2. çeyrekteki operasyonel zararı 31 milyon euro oldu.

İngiltere, Almanya, İtalya ve Fransa'daki telefon şirketleri, Avrupa'daki borç krizinden ve istenmeyen düzenleme kurallarından ötürü ABD ve Asya'daki rakipleri kadar yatırım yapmakta isteksiz davranıyor.